Magányosan a föld körül

Ötven éve, 1968. június 14-én Robin Knox-Johnston egyszemélyes, Suhaili nevű vitorlásával elhagyta a falmouthi kikötőt, s olyan útra vállalkozott, amelynek végén legendává vált. Archív cikk.

A The Sunday Times nevű brit hetilap 1968-ban hirdette meg az első, kikötés nélküli földkerülő versenyt szólóvitorlások számára. A Sunday Times Golden Globe Race-t elsőként teljesítőnek járó Arany Glóbusz-trófea mellett a rendező 5000 fontot ajánlott fel a földet legrövidebb idő alatt megkerülő versenyzőnek (tudniillik nem egyszerre indultak el a mezőny tagjai), ami manapság 70 ezer fontnak, azaz 25 millió forint körüli összegnek felel meg.

A viadal egyébként ellentmondásos volt. Egyrészt, senki sem hitte el, hogy több mint 40 ezer kilométeren át egy magányos kis hajó képes átvészelni az óceánok viszontagságait, főleg a viharos déli vizeken.

Másrészt, nem volt kvalifikációs rendszer, bárki indulhatott; egy kivétellel mindenki fel is adta a versenyt, egy résztvevő ráadásul öngyilkos lett. A viadal történelmi hatása így is vitathatatlan, mivel ennek ötletéből indult útjára 1989-ben a híres Vendée Globe.

Kilencen vágtak neki a kalandnak a kijelölt időszakban, azaz 1968. június 1. és október 31. között, de négyen már az Atlanti-óceánt sem hagyták el. A többi öt induló közül Chay Blyth még elvergődött valahogy a Jóreménység fokáig, mielőtt kiszállt volna; a legjobb idő elérésére esélyes Nigel Tetley hajója 1969. május 21-én elsüllyedt (de őt mentőcsónakjáról kimentették); a leggyorsabbnak járó 5000 fontra ugyancsak jogosan pályázó Bernard Moitessier pedig – a lelki békéjét megtalálva – erkölcsi okokból úgy döntött, kiszáll a pénzdíjas versenyből. A Horn-fokot elhagyva nem fordult vissza Európa felé, hanem folytatta útját keletnek, és végül 1969. június 21-én Tahitin kötött ki.

A legérdekesebb a hanyatló vállalkozása miatt csak a pénzdíjra hajtó, amatőr hajós Donald Crowhurst esete volt, aki ki sem mozdult az Atlanti-óceánról, és két hajónaplót is vezetett. Egy igazit és egy hamisat, amelyben menet közben szándékosan téves pozíciókat adott meg. Ez azonban olyan gyors haladásról számolt be, hogy rögtön gyanússá tette volna egy profi zsűri előtt, amitől egyébként ő maga is rettegett. Talán ez is okozta, hogy mielőtt partot érhetett volna, mentálisan összeroppant, utolsó naplóbejegyzését 1969. július 1-jén írta, majd öngyilkos lett – a vízbe vetette magát.

A sorrendben harmadikként, 1968. június 14-én rajtoló Knox-Johnston – Suhaili nevű, 32 láb (9.8 méter) hosszú vitorlásával – egyedüliként küzdötte le az akadályokat. Sárgaságtól szenvedett, a víztartálya is tönkrement, a rádiója pedig nem működött, így miután elhagyta Ausztráliát, több mint nyolc hónapon keresztül alig tudott kommunikálni a külvilággal. Legközelebb csak az Azori-szigeteknél adhatott hírt magáról.

Miután 312 napot töltött a tengeren, 1969. április 22-én hajózott be Falmouthba, amikor még Tetley és Crowhurst is versenyben volt. De mert ők nem jártak sikerrel, Knox-Johnston nyerte meg a leggyorsabb teljesítőnek járó 5000 fontos díjat is, amelyet felajánlott az öngyilkos Crowhurst családjának.

Robin Knox-Johnston megnyerte az ötven évvel korábban rendezett versenyt, a nyereményt pedig versenyzőtársa családjának adta Fotós: AFP/Damien Meyer

„Adódott egy lehetőség, hogy olyasmit vigyünk véghez, amit előttünk még senki nem tett – emlékezett vissza a ma 79 éves legenda. – Ennek nehéz volt ellenállni, ráadásul éppen jókor jött az életembe, mivel huszonkilenc éves voltam, egészséges, erős, profi vitorlás, remek navigátor, és volt egy jó hajóm. Nem tudtam, meg lehet-e csinálni, de képesnek éreztem magam rá. Akkor pedig miért ne vágtam volna neki?”

Sir Robin Knox-Johnston egyébként nemcsak az első ember, aki egyszemélyes vitorlással körbehajózta a földet külső segítség nélkül, hanem a legidősebb is, 2007-ben ugyanis, 68 évesen még egyszer sikeresen teljesítette a kihívást a Velux 5 Oceans Race-en.

(Megjelent a Nemzeti Sport Kihívás mellékletében, 2018 júniusában.)

Szent Jupáttól a Spirit of Hungaryig

Fa Nándor és Gál József az első magyarok, akik megkerülték a földet, Szent Jupát nevű vitorlásukkal az adriai Opatijából indulva, 1986 és 1987 folyamán. Útjukról később könyv is megjelent A Szent Jupát 700 napja címmel. Fa Nándor ezután a szólóvitorlázás felé fordult, 1993-ban ötödik lett a Vendée Globe-on, amelyen 2017-ben harmadszor is elindult. Spirit of Hungary nevű, saját készítésű hajójával 63 évesen, a mezőny legidősebb indulójaként 93 nap, 22 óra, 52 perc, 9 másodperc alatt teljesítette a versenyt, majd bejelentette visszavonulását.

 

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Pókember jelmezben mászott sziklát a brit erősember
Becsempészett motivációs rajz, extrém kihívások, pályacsúcs – Erős Tibor első 24 órás versenye
A futás miatt a Bükkhöz közel költözött, azóta jelentős versenyeken remekel
Lemma először nyert, Obiri címet védett Bostonban
Megvannak a hazai bajnokok, jöhet a világbajnokság

Videók

A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon
Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb
Mikor méterek döntenek életről és halálról: több mint százzal siklott át két épület között

Hegymászás

Varga Csaba az utolsó nyolcezresre indult, amelynek csúcsán még nem álltak magyarok
A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk
Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.