Szószék-szikla: a semmi szélén

Norvégiáról a bázisugróknak elsőként Preikestolen jut eszükbe, mert az egyik legszebb és legnépszerűbb zarándokhelyük, ahol legálisan űzhetik kedvenc extrém sportjukat. Archív cikk.

A norvégiai Preikestolen, azaz Szószék-szikla az ország leghíresebb nevezetességei közé tartozik, kedvelt helye a turistáknak és igazi paradicsoma a bázisugróknak. Az előbbieknek azért, mert 604 méter magasról gyönyörű a kilátás a Fény-fjordra (Lysefjorden), és mert a szédítő magasság fölé hajolva mindenki elkészítheti élete egyik legmenőbb szelfijét, amely biztosan a Facebook-profilja lesz legalább egy évig. Utóbbiak pedig azért szeretik, mert legálisan ugorhatnak le a több száz méter magas szikláról, hogy hosszú másodpercekig élvezhessék a szabadesés semmivel össze nem hasonlítható érzését.

A kiszögellés igazi zarándokhely lett az elmúlt évtizedekben, manapság már évente több százezren gondolják úgy, hogy nekivágnak a 270 méteres tengerszint feletti magasságról induló négy kilométeres gyalogtúrának.

A meredek ösvényen több órát gyalogolnak a huszonötször huszonöt méteres sziklaplatóig, amelynek szélén ülve tényleg olyan érzés fogja el az embert, mintha a semmibe lógatná a lábát.

Nyilván egy magányos, edzett túrázó hamarabb is teljesíti a távot, de sokan mennek kisgyerekkel vagy kutyával, ami gyakran torlódást okoz, ezért arra ne is számítsunk, hogy lesz lehetőségünk a szikla tetején, a fjord csendes vizére bámulva magányosan merengeni az élet nagy dolgairól, vagy a világban betöltött szerepünkről, mert általában fényképező turisták egész hadserege lepi el a platót. Furcsa módon ez mégsem vesz el semmit az élményből, annyira csodálatos a látvány fentről.

Az elmúlt időszakban vita tárgya volt Norvégiában, hogy Preikestolenre építsenek-e korlátot, mert sok öngyilkos vetette le magát a mélységbe, de egyrészt nem akarták elcsúfítani a természet ajándékát, másrészt egy korlát nem akadályoz meg senkit, sőt, a mindenre felkapaszkodó szelfizők miatt csak növelné a biztonsági kockázatot. A Preikestolen (eddig legalábbis) jó példája annak, hogy nem a természetnek kell alkalmazkodnia az emberhez, hanem az embernek a természethez.

Ma is sokan ugrálnak le a magaslatról, de csak mert jó néhány éve az extrém sportolók is megtalálták maguknak ezt a helyet, amely azért olyan népszerű körükben, mert legálisan űzhetik kedvenc sportjukat.

A híres Szószék-sziklával azonban van egy kis gond, ami sajnos magában hordozza annak lehetőségét, hogy a turisták és a bázisugrók sem látogathatják a jövőben. Hiába erősítették meg ugyanis csavarokkal a sziklatömböt a keresztülhúzódó félméteres repedésnél, tavaly a repedés több évtizednyi nyugvó állapot után mintegy három millimétert tágult.
Az pedig sosem jó jel, ha természeti képződményeknél ilyen váratlan esemény történik, így a tudósok szerint még az is előfordulhat, hogy a szikla hatalmas gránittömege valamikor a fjordba omlik.

(Megjelent a Nemzeti Sport Kihívás mellékletében 2018 júliusában.)

Imádott Trollnyelv

A Szószék-sziklától keletre, a tengerszint felett mintegy 1100 méter magasan található a jellegzetes „Trollnyelv” (Trolltunga) sziklanyúlványa, amely mintegy húsz méterre nyúlik ki a völgy fölé, alatta 700 méteres szakadék. Az egyetlen ok, ami miatt ez nem népszerűbb hely a Szószék-sziklánál, hogy edzettnek kell lenni annak, aki meg akarja közelíteni, ugyanis Tysseldaltól indulva közel 1000 méter szintkülönbséget, oda-vissza pedig mintegy 40 kilométeres és tízórás túraútvonalat kell leküzdeni. Azért így is sokan látogatják, évente több tízezren bandukolnak fel, több százan pedig a függőleges sziklautat választják.

 

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Imádja az edzéssel járó endorfinlöketet Jon Bon Jovi
Hogyan segíthetnek a sportklubok az iskolások mozgásra ösztönzésében?
A pózolás művészetének elsajátítása nélkül nem lehet versenyt nyerni
Tekerj otthon, sportolj akár esőben is
Idén is minden adva volt a jó élményhez a Vivicittán

Videók

Mint egy sosem látott világ: merülés a jég alá, egyetlen mély levegővel
A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon
Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb

Hegymászás

Varga Csaba az utolsó nyolcezresre indult, amelynek csúcsán még nem álltak magyarok
A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk
Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.