Kenusból biomérnök és edző

Sáfrán Mihály harminchárom évesen elmondhatja magáról, hogy az egyik legelismertebb magyar biomérnök-edző a táplálkozás és az egészségvédelem terén, aki publikál is. Akinek ismerős a neve, ne csodálkozzon, Misi Európa-bajnok kenus. 

Sokan még kenus korodból emlékszünk rád, mi indított el egy szinte teljesen más úton?

Fokozatos átmenet volt. Sajnos túl hamar specializálódtam a versenysportra, kimaradt sok alapozó általános mozgásforma. Nagyon jól ment a kenuzás a kezdetektől, így megvolt a kellő motiváció. Aztán felnőtt versenyzőként már „tele voltam” különböző sérülésekkel, úgy voltam összetoldozva-foldozva, amikor a legjobb eredményeimet értem el. A vége felé volt egy-két gyengébb évem, amikor nem sikerült jelentősebb nemzetközi eredményt elérnem, az anyagi támogatásom megszűnt, enélkül pedig nem lehet nyugodtan koncentrálni az egész éves – napi két – edzésre. Próbáltam saját vállalkozás mellett folytatni, de a kettős feladat kiégetett.

Élsportolóként mindig kerestem a teljesítményfokozás lehetőségeit, emellett az egyetemen biokémiát tanultam, nagyon érdekelt az egészséges táplálkozás, az emberi anyagcsere működésének megfejtése.

Nem volt könnyű döntés váltani, de eljött egy pont, amikor már jobban érdekelt a saját egészségem, a biológiatanulás és publikálás, valamint a természetes mozgásos edzésforma.

Igazából most mi vagy? Egy edzőkollégámtól, Madarász Zsolttól hallottam rólad, ő igencsak felnéz rád, de azt is tudom tőle, hogy a tevékenységed nagyon sokrétű. Mi a fő profilod, és hogyan képezted magad?

Egy ember vagyok, akit sok minden érdekel… Továbbra is sportolok napi szinten, csak más céllal, edzősködöm, egészségvédelmi-tudományos ismeretterjesztő könyveket, cikkeket írok. Nincs fő profil, ezek szorosan összefüggnek.

A szellemi munkát kiválóan kiegészíti a sport, vagy fordítva?

Megtisztelő, hogy Madarász Zsolt és más edzők is értékesnek tartják az írásaimat. Az egész alapját a biomérnöki tanulmányaim és sportolói tapasztalataim adják, továbbá rengeteg érdekes könyvet, cikket olvastam önszorgalomból biofizikáról, kvantumbiológiáról, edzésmódszerekről.

Emellett folyamatosan kísérletezem magamon, és amit jónak tartok, azt megírom.

A legtöbbet az amerikai idegsebésztől, doktor Jack Krusétól tanultam. Bámulatos, hogy milyen részletességgel érti az emberi anyagcserét.

Spanyolországban élsz, ez a választás összefügg a hivatásoddal?

Igen, néhány éve úgy éreztem, hogy egy nagy környezetváltás jót tehet, és így is lett! Mindig vízi ember voltam, szerettem volna kipróbálni, milyen a tengerparton élni. A költözés kapcsolódik a Napfény diéta könyvemhez is, amely a napfény és a mesterséges fények biológiai hatásairól szól.

Mi vett rá arra, hogy magyar nyelvű szakirodalmat írj?

Egyszerűen csak jött az ihlet és a küldetéstudat, miután sok jó könyvet olvastam…

Aki kíváncsi, az megtalálhatja a magyarázatot a modern betegségekre, sportsérülésekre és arra, hogyan lehetne megelőzni őket. Nagyon érdekel ez a terület, és úgy gondoltam, vállalom, hogy összegezzem ezeket az információkat magyarul.

Sajnos nagy káoszt látok az egészséges táplálkozásról és életmódról a különböző fórumokon, tudományosnak hangzó, féligazságokkal teli állításokkal. A könyveimben szeretnék mélyebb magyarázatot adni az egészséges működésünkről.

Mik, illetve kik voltak a forrásaid? Mennyire hittél a sikerében?

A már említett orvoson kívül nagy hatással voltak rám Szent-Györgyi Albert és más biofizikusok írásai, hazai és külföldi paleós könyvek. Nagy sikere egyelőre nem volt a könyveimnek, de mindenképp örülök neki, hogy sok ember életminőségén tudtam velük javítani. Többen is elmozdultak egy természetesebb életforma felé. Jobban tudnak választani, mire érdemes fókuszálni a mai információs káoszban, és néhányan már szintén kabát nélkül járnak télen.

Milyen a kapcsolatod a magyar szakmai élettel? Vannak-e olyan jellegű ambícióid, hogy ezzel az egyediséggel nagyobb teret hódíts meg?

Nem látok nagy szakmai együttműködő életet ebben a rohanó világban. Szerintem minden specialista elfoglalt a saját életével, én sem szoktam unatkozni. Van egy szűk kör, akivel időnként szoktam konzultálni, és támogatjuk egymást. Persze szeretném, ha népszerűbb lenne ez a szemlélet, amit én is képviselek. Igyekszem az egyediségemet is belecsempészni, hogy emészthetőbb legyen a helyenként száraz tudomány. Információkat szolgáltatok, amelyek engem is elgondolkodtattak, a döntés végül mindig az olvasóé…

Mik a távlati céljaid? Miként látod, az élsport mennyire nyitott az új tudományos megfigyelésekre, eredményekre?

Szeretném továbbra is gyakorolni a természetközeli életformát és képviselni az írásaimban – tudományos magyarázatokkal alátámasztva –, az edzéseimen és a táboraimban.

Az élsportban nagyon sok jó módszer született tapasztalati úton az elmúlt évtizedekben, nem feltétlenül kell „vudumágia” egy olimpiai aranyhoz – csak kemény, következetes munka, tehetséges versenyző és edző párosa, megfelelő csapat és segítség a háttérben a felkészüléshez.

Persze mindig lesznek ígéretes újdonságok, amelyekkel kicsit még lehet javítani az eredményeken, és ezekre szerintem nyitott az élsport – nem értük még el az emberi teljesítőképesség csúcsát.

Gondoltad-e kenusként, hogy ennyire más irányt vesz az életed?

Az utolsó egy-két évben már éreztem, de előtte még én is úgy gondoltam, hogy gyűjtök még néhány aranyat a vébéken, esetleg az olimpián is. Az élsport sok mindenre megtanított, aminek továbbra is hasznát veszem, a könyveket sem lehetett volna megírni szorgalom, kitartás és némi fanatizmus nélkül.

 

Misi a neten

Misi tevékenységéről a következő fórumokon lehet olvasni, érdeklődni

Edzések, események: mihalysafran.com

Könyvek: napfenydieta.hu

Facebook: MihalySafran – SunnyFitness

Instagram: @mihalysafran

 

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Felkészülési verseny volt számára, ám az erejét remekül beosztva győzött a spliti versenyen
Lemaradt, aztán feltámadt a New York-i félmaraton női győztese
Ez az indiai túraútvonal könnyedén kigyógyíthat a tériszonyból
Akadtak hátráltató tényezők, mégis országos csúccsal győzött
Irány a tízemeletes teteje – így formáljuk a vádlinkat!

Videók

Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb
Mikor méterek döntenek életről és halálról: több mint százzal siklott át két épület között
A kötélen egyensúlyozás csúcsa, amikor csak egy hiba választ el a biztos haláltól

Hegymászás

Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást
Kihívástól függ, hogy futva, gyalogosan vagy kerékpárral járja a hegyeket
Küldetéstudata volt, tudása viszont semmi: az őrült mászón a hite sem segített

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.