Megnőtt a hazai kereslet a bringákra

A járvány a magyar kerékpárgyártókat is megviselte, furcsa módon azonban az is nehézséget jelentett, hogy egyszerre túl sokan akartak új bringára pattanni. Hazai körkép több szereplővel.

Nem is oly régen a Magyar Kerékpáripari és Kereskedelmi Szövetség (MKKSZ) meglehetősen aggasztó statisztikai adatokat hozott nyilvánosságra, miszerint a hazai kerékpáreladások száma évről évre csökkent. A legutóbbi, 2008-as, szinte az egész világot érintő gazdasági válság alatt Magyarországon 295 ezer kerékpár lelt gazdára, ez a szám azonban nyolc évvel később 220 ezerre csökkent. A piaci kereslet mellett a hazai bringagyártók termelése is leszálló ágba került, mivel a már említett két esztendőben 497 ezerről 400 ezerre esett vissza a legyártott kerékpárok száma.

„Cégünk több mint ötven százalékban exportra gyártja a kerékpárokat az Európai Unió néhány országának, s mivel kétezerhúsz márciusában Németország, Ausztria, Hollandia, Belgium és Szlovénia is lezárta határait, nagy nehézségekkel néztünk szembe jelentette ki Tőke Szabolcs, a Neuzer Kerékpár Kft. marketingvezetője. – Néhány hónapra leállt a termelésünk, illetve csökkentett kapacitással üzemeltünk, mivel az országhatárok mellett a külföldi kerékpárboltok is bezártak, továbbá beszállítóinktól sem érkeztek meg a szükséges alkatrészek. Természetesen az itthoni piacon is érzékeltünk visszaesést, de amint újranyitottak a hazai üzletek, érzékelhető volt az igény a több kerékpárra.”

A cég Magyarország vezető kerékpárgyártó üzeme, amelyben a mountain bike és az országúti bringák mellett szintén készülnek trekking-, verseny-, városi vagy gyermekbiciklik. Éves szinten legyártott százezer bringájával meghatározó piaci szereplő, s a járványhelyzetben az emberek megváltozott szabadidős tevékenységének köszönhetően ez a szám kimagaslónak számít. Sőt 2020 tavaszának végétől, amikor is a hazai üzletek újranyitottak, a kiskereskedelmi partnerek negyvenszázalékos forgalomnövekedést értek el.

 

Fotó: shutterstock

 

A negyvenszázalékos emelkedés a Merida kerékpárok legnagyobb hazai értékesítőjénél is érzékelhető volt.

„Tavaly májusban már látszott, hogy jelentősen megnőtt a kereslet, ezért az idén jóval több kerékpárra lesz igény itthon – vette át a szót Kovács Tamás, a Merida Concept Store menedzsere. – Ezért aztán kétezerhuszonegyre negyven százalékkal többet rendeltünk. Igaz ugyanakkor, hogy a növekvő kereslet miatt korábban kellett leadnunk az idei rendelést. Az utolsót tavaly augusztus elején, mégis késések alakultak ki, mert a tavalyi készletek kifogytak a gyárban. Mivel nem egyedüli megrendelők vagyunk, a Merida beszállítói kezdtek elakadni a megnövekedő megrendelések miatt, s a korábbi két-három hónapos vállalás mára ötszáz napos határidőre tolódott ki.”

Mindez természetesen a gyártási folyamat része is, vagyis a csaknem másfél éves késlekedés azt jelenti, hogy ennyi idő, mire a gyár a kívánt alkatrészeket megkapja, majd a kerékpárt legyártja, s további nyolc-tíz hét legalább, mire a bringa a vásárlóhoz kerül.

 

 

„További nehezítő körülmény a szállítás, mivel a Távol-Keletről érkező áruk iránti igényeket a szállítási rendszerek nem tudják kielégíteni. Kapacitásaik határán vannak, ezért aztán jelenleg négyszeres szállítási díjakkal dolgoznak. Mindehhez hozzájönnek a beszerzési nehézségek, a nyersanyaghiány, amelyek a gyártási költségek növekedéséhez vezetnek. Az idén januárban a Merida kerékpárokra öt százalékos áremelést kellett megtennünk. A kerékpáriparnak tervezhető menete volt, amelyet a koronavírus-járvány felborított, s várhatóan kell néhány év, mire helyreáll a rend, mert nem igazán helyettesíthető termék. Jó hír viszont, hogy amekkora mennyiséget megrendeltünk a gyártól, késéssel ugyan, de valamennyit képes teljesíteni. Igaz, a torlódások és nehézségek miatt a már kétezerhuszonkettőre szánt bringákat tavaly meg kellett rendelnünk.”

 

A teljes cikket elolvashatja a már megjelent Bringázás 2021 kiadványban, amelyben egyéb érdekességeket is talál a kerékpározásról. Kapható az újságos standokon.

A vásárlói igények tehát nemhogy stagnáltak a tavalyi időszakhoz képest, sokkal inkább emelkedés fedezhető fel. Magyarországon öt nagy kerékpárgyár üzemel, a legnagyobb forgalmat a holland tulajdonban lévő Accell Hunland bonyolítja le, tószegi telephelyén éves szinten 300 ezer kerékpárt gyárt le. Szinte kizárólag az elektromos bringákra koncentrál, mivel az elkészült darabok 98.5 százalékban ezt a típust képviselik. A cég tájékoztatása szerint 2020-ban 302 millió eurós nettó árbevételre tett szert, így a holland Accell Group nemzetközi kerékpárgyártó cég hazai leányvállalatát joggal tartják számon Magyarország száz legnagyobb vállalata között.

A hazai piac másik három szereplője csaknem azonos forgalmat bonyolított le, de eltérő az értékesítési mechanizmus. A Gepida a minőségi kerékpárok gyártására szakosodott, s a nemzetközi jelenléte is jelentős, mivel több mint húsz ország kerékpárüzleteiben értékesít. Hozzávetőlegesen kilencven százalékban exportra gyártja kerékpárjait, míg a Neuzer fele-fele, a Csepel pedig leginkább a hazai piacra koncentrál. Az ötödik nagy gyár a Giant.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Az érettségi miatt kihagyja az Eb-t, de a világbajnokságon nagy céljai vannak
Videók segítségül a Kinizsi Százas teljesítéséhez
Dilemmázik, melyiket erőltesse: az aszfalt az elsődleges, de terepen eredményesebb
Sportfesztiválok jönnek a diáksportban
A kínai nagy faltól az Antarktiszig: versenyek, élmények hét kontinensen

Videók

A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon
Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb
Mikor méterek döntenek életről és halálról: több mint százzal siklott át két épület között

Hegymászás

A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk
Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást
Kihívástól függ, hogy futva, gyalogosan vagy kerékpárral járja a hegyeket

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.