Mit tehet a bringás, ha jön a fagy?

Közeleg a tél, lassan megérkezik az első fagypont környéki este is, ezért összeszedtük, milyen kiegészítő sportokkal vigasztalódhat a drótszamarat átmenetileg lenyergelni készülő kerekes.

Mielőtt alternatív mozgási lehetőség után nézne a négy fal közé visszaszorult bringás, érdemes felmérni, hány fokig tud edzésértékű időt a szabadban tölteni. Aki jól bírja a hideget, és még jó öltözéke is van, mínuszokban is képes lehet „értelmes” időt tekeréssel tölteni.

Fontos, ha hideg van, akkor eddzünk, ha száraz is az idő, országútival elég veszélyes a nedves-fagyos talaj.

A montisoknak nem kell félniük egy kis nedvességtől az erdőben, még télen sem. Sok profi vagy magas szinten tekerő bringás a görgőt választja télvíz idején, de ebbe csak akkor érdemes beruházni, ha többször, programszerűen használjuk akár év közben is: csak azért, hogy egy évben két hétre elővegyük, nem érdemes.

Nézzük, mit tehet a kerékpáros, ha inkább a benti hideget választja a kinti hideg miatt, de mozogni akar.

Futás: Ez a legjobb állóképesség-fejlesztő és -megőrző sport, űzhető futópadon és a szabadban; erőbeosztásban és fejben ugyanazt követeli, mint a bringázás, és a lehető legrövidebb idő alatt a legtöbb „profitot” hozza a testállapotnak. Hátránya – főleg annak, aki már nem húszéves –, hogy viszonylag lassan áll át a bringás izomzata a futásra. Montisoknak külön ajánlott a terepfutás a mozgás spontaneitása, a talajviszonyok állandó változása miatt.

Úszás: Amellett, hogy szintén remekül karbantartja az állóképességet, jót tesz a hátnak, deréknak, gerincnek, és a teljes testet átmozgatja. Nem mellékes, hogy aki úszik, karnyújtásnyira van a szaunától is, ami még az anyagcsere-háztartásnak is fullszervizt jelent.

Sífutás: mondanánk, hogy ez a tökéletes bringás keresztedzés, de tisztában vagyunk vele, hogy itthon sajnos csak ritkán és kevés helyen van lehetőség űzni: utazni kell hozzá, és rendkívül költséges is. A hatása bringás szempontból viszont több mint tökéletes: tetőtől talpig igénybe veszi az embert, akármilyen hidegben űzhető, állóképességet, testi és mentális erőt is fejleszt, arról nem beszélve, hogy lenyűgöző látvánnyal ajándékozza meg a becsületesen edzőt a természet.

Jóga: A jóga egyrészt nem sport, másrészt nem arról híres, hogy (fizikai) állóképességet fejleszt (azoknál legalábbis nem, akik eleve ilyen sportot űznek) – de az izmok, ízületek, belső szervek állapotára rendkívüli hatást gyakorol, nagyon sokat hozzátesz a koncentrációs képességhez, és oldja a stresszt. Nemcsak a téli időszakban, hanem a teljes tekerési szezonban is érdemes „keresztedzésként” megtartani.

Konditerem – a lehetőségek tárháza: Egy jó edzőterem és egy okosan összeválogatott edzésterv a téli időszakban kincset ér. Aki nem bírja a fagyot, télen a négy fal közt is tud kardiózni (spinningedzés, futópad, szobabicikli stb.), és minden lehetőség adva van az izomfejlesztésre is (lásd a súlyzós edzéseket). A legtöbb teremben változatos órákat kínálnak: egy kerekes csak jól járhat például az intenzív, de rövid sorozatokból álló crossfit- vagy a TRX-órákkal. Ahogy a jóga esetében, itt is érdemes megfontolni, hogy az izmok erősítését ne csak télen iktassuk be az edzésrendünkbe; a törzs- és háterősítés ugyanis a bringásoknak – főleg a sérülések és krónikus fájdalmak elkerülése érdekében – kötelező! (Csakúgy, mint a nyújtás!)

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Felkészülési verseny volt számára, ám az erejét remekül beosztva győzött a spliti versenyen
Lemaradt, aztán feltámadt a New York-i félmaraton női győztese
Ez az indiai túraútvonal könnyedén kigyógyíthat a tériszonyból
Akadtak hátráltató tényezők, mégis országos csúccsal győzött
Irány a tízemeletes teteje – így formáljuk a vádlinkat!

Videók

Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb
Mikor méterek döntenek életről és halálról: több mint százzal siklott át két épület között
A kötélen egyensúlyozás csúcsa, amikor csak egy hiba választ el a biztos haláltól

Hegymászás

Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást
Kihívástól függ, hogy futva, gyalogosan vagy kerékpárral járja a hegyeket
Küldetéstudata volt, tudása viszont semmi: az őrült mászón a hite sem segített

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.