Nem piálni, inni kell

Nehéz eldönteni, mennyit igyunk egy ilyen túra alatt. Az egyik legfontosabb szempont: ne boruljon fel a szervezet sóháztartása. Tehát inni kell – vajon alkoholt is lehet?

A száz kilométer hosszú teljesítménytúrán minden döntésnek nagy szerep jut, ezért amit csak lehet, érdemes előre megtervezni. Ilyen például a frissítés. Ha csak egy-két literrel többet viszünk magunkkal, mint amit felhasználunk, feleslegesen terheljük a hátizsákunkat, de azt is el kell kerülni, hogy a legnagyobb melegben megvesszünk a szomjúságtól.

Mire érdemes figyelni?

„Én legfeljebb két litert veszek a hátamra. A súly elég kardinális kérdés ilyen hosszú túrán. Ha fogy, pótolom. Nem iszom tiszta vizet, izotóniás keveréket iszom.” – véli Stepanek Sándor Imre, aki eddig hat alkalommal teljesítette a Kinizsi Százast. – Az izotóniás italt általában valamilyen porból keverjük, van ezer fajta. A sóháztartás rendben tartása a lényeg. Ha leesik az elektrolitszinted, véged. Jön a vízhólyag, vérhólyag, izomgörcs, egyebek.”

Ha kiválasztottuk, milyen és mennyi folyadékot viszünk magunkkal, jön a másik kérdés: milyen időközönként és milyen mennyiséget érdemes inni? Az egészben igazából nincsen sok titok.

„Úgy kell inni, ahogy kívánja a szervezet. Arra azért figyelni kell, hogy túl sok folyadék bevitele esetén felléphet a vizesedés mint ödéma a végtagokban, illetve a gyomorban mint pangó víz. Ez a sóhiány jele. Ilyenkor nyomni kell a sót, magnéziumot és valami rostosat, ami megköti a vizet. Erre ideális a müzliszelet. Különösen a zabszeletek.”

Aki már olvasott beszámolókat a Kinizsiről, vagy nézett néhányat az interneten fellelhető videók közül a témában, annak biztosan feltűnt, hogy az indulók egy része mértékkel ugyan, de előszeretettel fogyaszt alkoholos italokat a túra alatt. Arra a kérdésre, hogy árt vagy feldob az alkohol, nincs általános érvényű válasz. Részegen egészen biztosan nem tudunk végigmenni a távon, de azt is le lehet fogadni, hogy harminc kilométerenként a kétszázalékos alkoholtartalmú, hűtött citromos sört nem sokan utasítanák vissza.

„Ahány ember, annyi hatás. Én például már egészen kis alkoholmennyiségtől ütésszerűen gyengülök. Akad, aki végigpiálja a Kinizsit, és észre sem veszi. Az ivásnál a legfontosabb, hogy ismerd a tested igényeit. Én például nagyon keveset iszom, nem igénylem. Ugyanakkor inni kell, mert a só megy kifelé. A sót pótolhatjuk sima konyhasóval is, nem kell mindenféle öt-tízezer forintos sótabletta. A gyorsétteremből egy kis sózacskó pont megfelel a célnak.”

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Imádja az edzéssel járó endorfinlöketet Jon Bon Jovi
Hogyan segíthetnek a sportklubok az iskolások mozgásra ösztönzésében?
A pózolás művészetének elsajátítása nélkül nem lehet versenyt nyerni
Tekerj otthon, sportolj akár esőben is
Idén is minden adva volt a jó élményhez a Vivicittán

Videók

Mint egy sosem látott világ: merülés a jég alá, egyetlen mély levegővel
A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon
Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb

Hegymászás

Varga Csaba az utolsó nyolcezresre indult, amelynek csúcsán még nem álltak magyarok
A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk
Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.