Amit a Kékszalagról tudni érdemes

Július 26-án, csütörtökön reggel 9 órakor elrajtol a jubileumi 50. Kékszalag mezőnye a Balatonon. Magyarország legrangosabb vitorlásversenyére 400 nevezés érkezett.

Nézzük meg: mit érdemes tudni a Kékszalagról?

  • 1. A Kékszalag a hazai vitorlázás legkiemelkedőbb eseménye. (Nevének eredete: az Európa és Amerika között az Atlanti-óceánt leggyorsabban átszelő utasszállító hajók nyerték el a „kék szalagot” a 19. század derekától). Először 1934-ben rendezték meg, a Balaton „kék szalagját” az a vitorlás érdemelte ki, amely az óramutató járásának megfelelően a leggyorsabban hajózta körbe a tavat. Ez Ugron Gáborral a fedélzetén a Rabonbán volt. A versenyeket 1942-ig kétévente rendezték meg, a háború miatt kimaradt néhány esztendő, majd 1947-ben éledt újra a viadal. Három nagy tókerülő európai versenyen, a Garda-tavi Centomiglia, a Bodeni-tavi Rund Um és a Genfi-tavi Bol d’Or viadalon kívül a balatoni Kékszalag Európa leghosszabb és legrégibb tókerülő vitorlásversenye. A Balatonfüred–Balatonkenese–Siófok–Keszthely–Balatonfüred útvonalon légvonalban 155 km a táv, amelyet a versenyzők kezdetben időkorlátozás nélkül teljesíthettek, de ma már 48 óra a limit.
  • 2. A rajt- és célvonalat a balatonfüredi kikötő előtt tűzik ki. Az első pályajel északkeleti irányban, Balatonkenese előtt található. Ezt elhagyva a hajók a déli part legnagyobb települése, Siófok felé haladnak. Innen a Tihanyi-szoroson át hajózva a Balaton délnyugati csücskében Keszthely a következő állomás, ahonnét már északkeletnek, azaz visszafelé hajóznak a Balaton hosszában, hogy elérjék a balatonfüredi célt.
  • 3. A Nemere II. 1957-ben elért csúcsát (10 óra 40 perc) 2012-ben döntötte meg a Józsa Márton vezette Fifty-Fifty, amelyet a nemzetközi szinten is ismert hajótervező és hajóépítő, a karbontechnológia egyik legjobbja, Paulovits Dénes tervezett. A Fifty-Fifty 2012-ben 10 óra 34 perc 15 másodpercre javította a rekordot. Két évvel később, 2014-ben újabb csúcsdöntést hajtott végre: akkor 7 óra 13 perc 57 másodperc alatt ment körbe a Fifty-Fifty, így jelenleg ez a Kékszalag hivatalos „körrekordja”.
  • 4. Ha már a rekordoknál tartunk… A legtöbb indulót 2010-ben regisztrálták, ekkor 593 hajó állt rajthoz. A verseny legsikeresebb kormányosa Litkey Farkas, aki 13-szor tudott nyerni a Kékszalagon. 2001 és 2009 között folyamatosan ő győzött, majd 2011-ben, 2013-ban, 2016-ban és 2017-ben is ő állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára.
  • 5. A Kékszalagon 1940-ben győzött először olyan hajó, amelyet nő kormányzott: Kultsár Istvánné Gordon Evelyn vezette a Tramontanát és a gyönyörű hajóval két év múlva ismételt. A Tramontana egyébként a legeredményesebb hajó, hétszer hódította el a Kékszalagot, a Lisa hat alkalommal győzött. A Kékszalagon 2011 óta a legjobb női kormányos a „Gordon Evelyn-díjat” is elnyeri.
  • 6. Természetesen külföldi győztesei is voltak a Balatoni tókerülő versenynek: legutóbb, 2015-ben Christophe Péclard nyert, az idén pedig vízre száll az olimpiai bajnok osztrák vitorlázó, Roman Hagara, aki az Erste meghívására érkezik a Red Bull-csapat élén.

 

 

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Imádja az edzéssel járó endorfinlöketet Jon Bon Jovi
Hogyan segíthetnek a sportklubok az iskolások mozgásra ösztönzésében?
A pózolás művészetének elsajátítása nélkül nem lehet versenyt nyerni
Tekerj otthon, sportolj akár esőben is
Idén is minden adva volt a jó élményhez a Vivicittán

Videók

Mint egy sosem látott világ: merülés a jég alá, egyetlen mély levegővel
A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon
Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb

Hegymászás

Varga Csaba az utolsó nyolcezresre indult, amelynek csúcsán még nem álltak magyarok
A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk
Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.