Élete első 12 órás ob-ján ultrás példaképeivel került dobogóra

Mátyás Bence a Martonvásáron megrendezett magyar országos bajnokságon abszolút második, korosztályában első helyezést ért el 129.2 kilométerrel.

„Igazából két évvel ezelőtt csöppentem bele az ultra világába, amikor is a Balaton Szupermaraton negyedik napján Balatonfüredről Siófokig futottam. Ez az ötvenegy kilométer volt az első maratoni feletti távom. Korosztályban harmadik lettem, de ezt akkor még külön nem díjazták. Ezután fogalmazódott meg bennem, hogy kicsit feljebb teszem a lécet, ötven és száz kilométer között is kipróbálom magam. Ki is néztem Balatonalmádiban egy nyolcvan kilométeres versenyt, amire elkezdtem a felkészülést.”

Bence ekkor még nem tartozott egyesülethez. Futótársa, aki atlétikaedző, és a 100 kilométeres versenyre készítette fel, valamint frissítette végig, javasolta, hogy igazoljanak a zuglói Postás Sport Egyesülethez – így kerültek Csiszár Gábor edzőhöz. Előrelátó döntés volt, hiszen ekkor már benne volt a levegőben, hogy a Covid-helyzet miatt csak igazolt sportolók versenyezhetnek. Így is lett, másfél héttel a megméretés előtt az amatőr versenyszámokat mind törölték, csak a 100 kilométeres országos bajnokságot és a 24 órás viadalt tarthatták meg.

„Vettem egy nagy levegőt, egyeztettem Gáborral meg az edzőmmel, Petres Margittal, és nyolcvan helyett száz kilométeren indultam. Ez már ob volt, de nyilván akkor még azt a célt tűztem ki, hogy teljesítsem a távot, illetve tíz órán belül szerettem volna megfutni. Végül tíz óra két perc lett, tehát majdnem sikerült.”

Gyönyörű környezetben került sor a 12 órás országos bajnokságra, amelyet Mátyás Bence 129.9 kilométerrel zárt

Bence ezután elkezdte nézegetni a hosszabb versenyeket, és már a 120 kilométer 12 órán belüli teljesítése volt a célja. Pluszmotivációt adott neki, hogy – bár eléggé távoli a terv – egyszer a Sparthatlonra is szeretne kijutni. Így került az április 16-i martonvásári versenyre, amelyen edzői már eleve ob-mezőnyben szerették volna indítani. A sportoló elmesélte, bár voltak kisebb holtpontjai, hamar átlendült rajtuk. A 100 kilométerhez az előzőhöz képest ráadásul remek, 8 óra 50 perces idővel ért el. A pálya a Brunszvik-kastély parkjában volt kialakítva, gyönyörű, festői környezetben.

„Nagyon jól éreztem magam. Jól sikerült a felkészülésem, nyolcvan kilométer volt a leghosszabb edzésem márciusban, és éreztem, nagyon jó erőben vagyok. Az utolsó héten szerencsére mentálisan is sikerült felkészülnöm, úgyhogy végig, mind a tizenkét órán át maximálisan ott voltam fejben – összegezi tapasztalatait. – Szeretnék itt is gratulálni a helyezetteknek! Hatalmas élmény volt nekem a legnagyobb ultrásokkal együtt futni és nagy meglepetésemre a végén egy dobogón állni velük.

Örök emlék marad, hogy ötven kilométer körül Bogár Jánossal tehettem meg két-három közös kört.”

Visszakanyarodva a kezdetekre, a teniszedzőként is dolgozó Mátyás Bence mindig is szeretett sportolni, ám a futást sokáig nem kedvelte.

„Édesapám teniszedző, igazából a teniszpályán nőttem fel, nekem az jelentette a játszóteret. A gimnáziumi éveim alatt a testnevelésóra volt a kedvencem, de futni nem szerettem. Később, érettségi környékén kaptam rá, és 2013-ban futottam le az első félmaratonimat édesapámmal közösen. Utána inkább a biciklizés lett a fő hobbim. A változás akkor következett be, amikor

az egyetem szervezett a hallgatóinak egy tíz kilométeres versenyt, amelyen nagyon szép eredményt értem el, szinte a fél egyetemi futóklubot megvertem. Azóta foglalkozom komolyabban a futással.”

Mátyás Bence február óta a svájci On márka magyarországi futónagykövete, ennek köszönhetően is sok versenyről értesül.

„Az egyik edzésem után keresett meg Horváth-Bors Marietta, a márka hazai képviselője. Megbeszéltük, milyen terveim vannak, mennyit szoktam futni, és elkezdtünk együtt dolgozni. Rengeteg támogatást kapok tőlük, már az ob-n is ezt a márkát viseltem.”

Mátyás Bence (balra) abszolút második lett az idei 12 órás ob-n, az első Beda Szabolcs, a harmadik Mészáros Roland

Következő célul az Ultra Lupa 109 kilométeres távját tűzte ki, amelyre július 16-án kerül sor. Azért is erre esett a választása, mert több szempontból is más lesz, mint az eddig ultrái. Egyrészt nem körpályán, hanem a Dunakanyarban vezet az útvonal, másrészt most először lesz biciklis kísérője.

„Ami még extra benne, hogy mivel délután fél ötkor rajtolunk, át kell futni az éjszakát. Kíváncsi vagyok, hogy a szervezetem hogyan reagál arra, amikor éjjel nem pihen, hanem folyamatos terhelésnek van kitéve. A jövő szempontjából is fontos ez, hiszen a százhatvan kilométeres Korinthosz felé is elkezdtem már kacsingatni, valamint nagyon távoli tervnek ott van a Spartathlon is, de az már elég kemény megméretés. A Lupa előtt megyek még az Ultrabalatonra is egy hattagú csapatban, de ott most csak harmincöt kilométert vállaltam, viszont ezt szeretném minél jobb tempóban megfutni.”

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Imádja az edzéssel járó endorfinlöketet Jon Bon Jovi
Hogyan segíthetnek a sportklubok az iskolások mozgásra ösztönzésében?
A pózolás művészetének elsajátítása nélkül nem lehet versenyt nyerni
Tekerj otthon, sportolj akár esőben is
Idén is minden adva volt a jó élményhez a Vivicittán

Videók

Mint egy sosem látott világ: merülés a jég alá, egyetlen mély levegővel
A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon
Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb

Hegymászás

Varga Csaba az utolsó nyolcezresre indult, amelynek csúcsán még nem álltak magyarok
A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk
Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.