Az „őrült” ausztrál lenyomta az idei Tourt

Nem akármilyen kihívást teljesített a 29 éves Lachlan Morton: jótékonysági céllal egyedül, segítség és transzferek nélkül tette meg a Tour de France teljes távját, ami esetében 5510 kilométer.

A táv úgy bő 2000 kilométerrel több, mint a francia kerékpáros körverseny mezőnyének az idei kiírásban előirányzott 3414 kilométernyi versenytáv, miután Lachlan Morton az előző szakasz vége és a következő etap kezdete közötti távot is letekerte – amit Tadej Pogacarék egyébként a csapatbuszon pihenve teljesítenek.

Morton június 26-án a mezőny után néhány órával vágott neki a maga által csak alternatív Tour de France-nak nevezett kihívásnak,

amellyel a verseny hőskorát igyekezett megidézni, sőt tán még túl is teljesítette azt: a csomagját a kerékpárján szállítva napi 12 órát töltött a nyeregben, napközben kávézókban állt meg étkezni, esténként pedig sátorban, hálózsákban, a szabad ég alatt aludt. Morton végül öt nappal a mezőny előtt, július 13-án hajnalban érkezett meg Párizsba, ahol az időponthoz képest népes közönség – köztük felesége és édesapja – fogadta, s egy üveg pezsgővel ünnepelték, hogy sikerrel teljesítette vállalását. Nem volt persze könnyű dolga, az első néhány napot követően a cipője feltörte a talpát, így a folytatásban papucsban tekert egy ideig, így gyűrve le végül a 66 831 méter szintkülönbség egy jelentős részét.

Az ausztrál bringás persze nemcsak merő hóbortból vállalkozott a végül 18 napig tartó túrára, jótékony célokat szolgált az akciója,

a World Bicycle Relief nevű jótékonysági szervezetnek gyűjtött pénzt, amely a világ legszegényebb régióiban élők számára biztosítja a kerékpározás feltételeit – például bringákat vásárol és oszt szét azok között, akik nem engedhetik meg maguknak. A Morton két és fél hetes útjáról beszámoló alttour.ef.com oldal szerint egyébként valamivel több mint 420 ezer euró (151 millió forint) gyűlt össze, amelyből 3800 kerékpárnál is többet vásárol majd a szervezet a rászorulóknak.

Mortonnak egyébként nem ez az első hasonló projektje, 2020 júniusában például megdöntötte a kerékpáros Everesting rekordját, amely során minél gyorsabban kell teljesíteni a Mount Everest 8848 méteres magasságával egyenértékű szintkülönbséget: emberünk ezt 7:29:57 óra alatt teljesítette. Ezen idő alatt 47 alkalommal tekert fel egy 1.6 kilométer hosszú, átlagosan 11 százalékos meredekségű emelkedőre – más kérdés, hogy nem sokkal később Alberto Contador bő két és fél percet lefaragott az idejéből, vagyis elvette tőle a világcsúcsot.

A „civilben” az EF Education Nippo istálló World Tour-csapatában – azaz a legmagasabb osztályban – profiskodó Mortont amúgy feltörekvő fiatal bringásként nagy tehetségnek tartották, jó időfutammenőnek számított, s a hegyeken is jól érezte magát. Több kisebb versenyen is elvitte a legjobb fiatalnak járó megkülönböztető trikót, míg a három nagy körversenyből eddig 2017-ben a Vueltán, tavaly ősszel pedig a Giro d’Italián vett részt – előbbin összetettben a 90., utóbbin a 111. helyen végzett.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Az érettségi miatt kihagyja az Eb-t, de a világbajnokságon nagy céljai vannak
Videók segítségül a Kinizsi Százas teljesítéséhez
Dilemmázik, melyiket erőltesse: az aszfalt az elsődleges, de terepen eredményesebb
Sportfesztiválok jönnek a diáksportban
A kínai nagy faltól az Antarktiszig: versenyek, élmények hét kontinensen

Videók

A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon
Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb
Mikor méterek döntenek életről és halálról: több mint százzal siklott át két épület között

Hegymászás

A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk
Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást
Kihívástól függ, hogy futva, gyalogosan vagy kerékpárral járja a hegyeket

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.