Az olasz, aki elfutott a felhőkig

Az olasz Marco De Gasperi 4:20:33 órával új gyorsasági rekordot állított fel a Monte Rosán. A 31 kilométeres táv során 3500 méter szintemelkedést küzdött le a világhírű skyrunner.

Amikor az egyszeri hobbifutó elindul terepre, s 350 méteres szintemelkedés után kiköpni készül a tüdejét, motivációként éppen kapóra jön a hír: az olasz Marco De Gasperi 4:20:33 órával új gyorsasági rekordot állított fel a Monte Rosán. A 31 kilométeres táv során 3500 métert küzdött le a világhírű skyrunner.

De mi is az a skyrunning?

Kik a legjobbjai, s hogy állunk mi, magyarok ebben az extrém műfajban?

A sky bárok is kimaradtak eddig az életemből (ami talán könnyen orvosolható), de ha tehetném, egy jó koktél (vagy inkább forró tea) elfogyasztására, bizony, az Alpok Monte Rosa-csoportjának legmagasabban fekvő menedékházát, a Margherita hüttét választanám.

A 4554 méter magas menedékház előtt a minap „pacsizott le” Marco De Gasperi, aki Alagnából, vagyis 1191 méterről indulva 31 kilométert szaladt fel s le, 3500 méter szintemelkedést küzdött le, és négy percet faragott le a Monte Rosa-futás gyorsasági rekordjából. Az olaszok 41 esztendős versenyzője a hegyifutószakágban ötszörös világbajnok, skyrunning-világbajnokságon a maratoni versenyben 2010-ben ezüstérmet szerzett a spanyol Kilian Jornet mögött.

HOL VAN A MONTE ROSA?

Az olasz-svájci határon húzódik az Alpok Monte-Rosa-csoportja, itt található a hegyvonulat második legmagasabb csúcsa, a Dufourspitze (4634 méter), a világhírű Matterhorn (4478 méter), valamint a Gnifetti-csúcs (4559 méter), amelyen Európa legmagasabban fekvő menedékháza, a Margherita hütte található. A hegymászók olasz oldalról Alagna városából indulnak a csúcshódításra, ami általában két napot vesz igénybe. Hacsak nem fut valaki, mint Marco De Gasperi.

Skyrunningban eddig három hivatalos ISF-világbajnokságot rendeztek, 2010-ben, 2014-ben és 2016-ban. A Vertical és a maratoni szám világbajnoka a férfiaknál a norvégok 31 esztendős versenyzője, Stian Angermund-Vik, míg az ultramaratoni számban a spanyol Luis Alberto Hernando egyelőre legyőzhetetlennek bizonyul.

Nézzük, mit kell tudni a skyrunningról.

A futás talán egyik legkeményebb műfaja, hiszen a hegyifutók maratoni vagy ultratávokat tesznek meg úgy, hogy közben nagy szintkülönbséget küzdenek le – akár rossz időjárási körülmények között is. A sportág valójában a „természet kihívására” született meg, hiszen a versenyzők a csúcsok közeli városkákból, falvakból indulva hódították meg a magasságokat. A sportágat 1992-ben az olasz Marino Giacometti alkotta meg, aki az ISF (International Skyrunning Federation) elnöke, és büszkén vallja a műfaj szlogenjét: „Kevesebb felhő, több ég.”

Ma már több mint kétszáz verseny közül válogathatnak a futók, 65 országból ötvenezer regisztrált képviselője van a sportágnak.

De térjünk vissza az 1992 óta a hegyekben futkosó Marco De Gasperi rekordjához, aki a ma már 62 esztendős Fabio Meraldi csúcsát adta át a múltnak, és így kommentálta futását:

„Elégedett és boldog vagyok, hiszen gyerekkori álmom vált most valóra. Elértem a csúcsot, és négy perccel megjavítottam Fabio rekordját. Megküzdöttem a körülményekkel, az alsóbb szakaszok lágyabb havával, és a jeges részekkel is a felsőbb szinteken. Most boldog és végtelenül fáradt vagyok.”

Marco Di Gasperi célba ért!

Hogy a magyar hegyifutókról mit érdemes tudni?

Például azt, hogy június végén rajthoz álltak a lengyelországi Karpaczban megrendezett WMRA hosszútávú hegyifutó-világbajnokságon, amelyen 36 kilométeres pályán, 2110 méteres szintkülönbségen kellett versenyezniük. Női versenyzőink közül a legjobb eredményt Ménes Anita érte el, ő 3:53:49 órás idővel a 37. helyen érkezett célba, míg a férfiaknál Kiss László a 70. helyen végezve bizonyult a leggyorsabb magyarnak.

Augusztus 3. és 5. között Olaszországban rendezi meg az International Skyrunning Federation az ifjúsági terepfutó-világbajnokságot, amelyen négy magyar, Németh Luca, Farkas Balázs, Iván Levente és Büki Ádám szerepel majd.

SKYRUNNING: SZÁMOK ÉS TEREPEK

Sky: 20–49 kilométer a táv, 1300 méter a szintemelkedés, a teljesítésnek nincs időkorlátja;

Ultra: 50–99 kilométer a táv, 3200 méter a szintemelkedés, a teljesítés limitje 5–16 óra;

Extrém: 50 kilométer feletti a táv, 4000 méter feletti a szintemelkedés, a teljesítés limitje 6–10 óra;

Sky maraton: 30–49 kilométer közötti a táv, 2000 méter feletti a szintemelkedés, a teljesítés limitje 3–5 óra.

Vertical: 5 kilométeres a táv

Néhány fontosabb skyrunning verseny:

Ultra-Trail du Mont-Blanc: http://utmbmontblanc.com/en/„ target=”_blank„ ” rel=„nofollow”

Western States Endurance Run: https://www.wser.org/„ target=”_blank„ ” rel=„nofollow”

Pikes Peak: http://www.pikespeakmarathon.org/„ target=”_blank„ ” rel=„nofollow”

Dolomites skyrun: http://www.dolomiteskyrace.com/„ target=”_blank„ ” rel=„nofollow”

Matterhorn Ultraks: http://matterhorn.ultraks.ch/en/„ target=”_blank„ ” rel=„nofollow”

Zegama-Aizkorri: http://www.zegama-aizkorri.com/en/„ target=”_blank„ ” rel=„nofollow”

 

 

 

These might interest you

Comments

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Ezekre figyeljünk az első spinningedzés előtt
Szilvaszedés közben napszúrást kapott, majd győzelmet aratott az Öreg-Bakonyon
Az osztrák kilátó, ahonnan csúszda vezet lefelé
Sokat tanult az első ultrájából, javítani akar az idején
Immár edzőként ad tanácsokat Virág Pál, az egyik legjobb magyar ultrafutó

Videók

Két extrém sport, dupla élvezet: így ötvözik a szörfözést és a repülést
Íme a bizonyíték: ésszel és erővel a fizika törvényei is legyőzhetőek
Ha szeret falat vagy sziklát mászni, akkor ez az ön bakancslistás kihívása!

Hegymászás

Ki lesz az első? A dicsőség hajszolása tragédiába torkollt a Matterhornon
A Magas-Tátra gyönyörű, de veszélyes kihívása profiknak: a Sas-út (videóval)
Irány kétezer fölé! Hegyet másztak és a csúcson jártak a Real Madrid játékosai

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.