Remekül kezdődött az esztendő a Balatonfüredi Atlétikai Clubnak, ugyanis mind a huszonnégyórás, mind a száz kilométeres országos bajnokságon nagyszerű eredményeket értek el a sportolói.
A március végi Sallai Zsuzsi emlékversenyen, ahogy azt korábban Attilának, Zsuzsi özvegyének ígértük, több futóval is részt vettünk és ezzel adóztunk kedves sporttársunk emléke előtt – mondta a Csupasportnak Baranyai Máté, a Balatonfüredi Atlétikai Club elnöke. – Az eseményen nagyon sok sikerben volt részünk a betétszámokban és a huszonnégyórás országos bajnoki futamban egyaránt. Kiemelkedő volt Nemes László korosztályos rekordja és országos-bajnoki-győzelme, illetve boldogok vagyunk, hogy a hat bajnoki éremből öt a BAC-hoz került. Ami pedig a balatonszemesi száz kilométeres országos bajnokságot illeti, új helyszín mutatkozott be a BUFF történetében, ahol a Balatonfüredi Atlétikai Club társszervezőként vehetett részt. Sportolóink közül Benke György magyar bajnok lett, Stefanovits Panka ezüst-, Valkai Eszti bronzérmes, továbbá rengeteg helyezést ért el egyesületünk a nemzetközi és a bajnoki futamban, illetve az egyéb versenyszámokban. Kiemelkedően sikeres hétvégén vagyunk túl. További örömre ad okot, hogy néhányan most debütáltak a Balatonfüredi Atlétikai Club mezében, és nagyszerű eredménnyel tették mindezt.
Gyanítom, tavasszal sem unatkoznak majd az egyesületnél lévők.
Az Ultrabalatonon több mint száz futó képviselte az egyesületünket, illetve sokan utaztak Esztergomba, ahol ugyanezen a hétvégén rendezték meg a backyard-versenyt. Izgalmasra sikeredett az utolsó áprilisi hétvége. Május közepén Pozsonyban versenyzünk a CEUS egyik szlovák állomásán, ötven kilométeren és hat órán, majd május végén Lengyelország felé vesszük az irányt, ahol a negyvennyolcórás világbajnokságon és annak huszonnégyórás betétszámában is képviseljük hazánkat és egyesületünket.
Megütötte a fülemet a CEUS verseny. Mit lehet tudni erről az új sorozatról?
A Central European Ultra Series egy új közép-európai, egységes szabályrendszerrel működő, hivatalos versenysorozat, ahol az ultrafutás fejlődéséért tenni akaró európai szervezők fogtak össze. Itt aránylag kis távolságokon belül megvalósuló, nemzetközi bajnokságot kínálnak a sportolóknak – tervezhető módon, egyedi pontrendszerrel, díjazással, közös versenynaptárral, ranglistákkal. Még az elején vagyunk, az első másfél év a tapasztalatszerzéséé, ennek lezárásaként kétezerhuszonhat októberében Ultrafutó Csapat Európa Kupa keretei közt mérkőznek meg a válogatottak egymással. S, hogy miért jött ez létre? Mert együtt erősebbek vagyunk, jobb versenyeket szervezünk és tudunk egymástól tanulni, ezáltal fejlődni. Új lehetőséget kapnak a sportolóink, akik erősebb mezőnyben, különleges helyszíneken, még jobb teljesítményre lehetnek képesek.
Kik a tagok Magyarországon kívül?
Jelenleg Ausztria, Románia, Szerbia, Dánia, Szlovákia, Lengyelország, de jelenleg további két országgal is tárgyalunk a csatlakozást illetően. Vélhetően ők is csatlakoznak hozzánk, és ezt követően lesz meg a végleges formánk.
Nemrégiben volt a Magyar Atlétikai Szövetség Ultrafutó Bizottságának tisztújító gyűlése. Hogy látja ezt a témát?
Nem igazán szeretek erről beszélni, de muszáj… El kell fogadni a Magyar Atlétikai Szövetség működését. Sajnos a szövetség számára az ultrafutás sokadrangú, és csak azok a részei elfogadottak, amelyben a World Athletics érdekelt. Nem értem, miért azok mutatják az irányt, akik nem tartanak velünk ezen az úton. A kommunikáció rossz, az empátia teljes hiánya érezhető. A szövetség kitűzi az országos bajnokságokat, de előfordul, hogy nem jelennek meg még a díjátadón sem… Egyes versenyeket támogatnak, másokat nem. Persze, egy kicsit bízom az új elnökség munkájában, mindenkinek jár egy újabb esély, de már az első néhány hónap megmutatja, hogy valójában mi az irány és van-e helye ennek a szakágnak a Magyar Atlétikai Szövetségben.