Dilemmázik, melyiket erőltesse: az aszfalt az elsődleges, de terepen eredményesebb

Vásárhelyi Máté 1:09:07-es idővel januárban egyéni csúcsot futott félmaratonon, és már kijutott a skyrunning-világbajnokságra.

Mikor kezdődött a sport szeretete?

Mindig is fontos szerepet töltött be a sport az életemben, hiszen már az általános iskolában mezeifutó-versenyekre jártam, illetve még korábban úsztam – mondta Vásárhelyi Máté a Csupasportnak. – Később a triatlon felé fordultam, részt vettem a Futapest egyik megméretésén, ami nagyon megtetszett. Gondoltam, a futás jól jön az úszás mellé, és a mai napig párhuzamosan űzöm a kettőt. Később a Vivicitta hozta meg az áttörést, láttam, hogy lehet küzdeni az idővel. Megtetszett, hogy léteznek hosszú távok, illetve lehet választani a terep és az aszfalt között. Elkezdtem versenyekre járni, és rájöttem, hogy nagyon szeretek versenyezni.

Végül a terep vagy az aszfalt mellett döntött?

Nagy dilemma, melyiket erőltessem, jelenleg az aszfalt az elsődleges, terepen azonban eredményesebb vagyok. Aszfalton mindig ugyanaz a pálya, lehet mihez viszonyítani, ugyanakkor terepen mindig mások a körülmények, sosincs két egyforma helyzet.

Ilyen szempontból jobb az aszfalt, mert lehet hasonlítani korábbi futásokhoz, de mindkét szakágat szeretem.

Említette, hogy imád versenyezni. Mit emelne ki a múltból?

Sok versenyre szívesen emlékszem vissza. Nagyon fontos volt 2021 októberében az olaszországi Nations Cup terepverseny, amelyen a huszonhárom kilométeres távon negyedik lettem az U23-asok között. Előtte Siófokon félmaratoni váltóban harminchat perc alatt futottam a tíz kilométert, míg egy másik szép emlék is Siófokhoz kötődik, itt fértem be először hetven perc alá félmaratonon, miután 1:09:34-es időt értem el.

Az előző esztendeje hogyan alakult?

Tavaly remekül sikerült az alapozás, az év elején rengeteg kilométer volt a lábamban, a Bükki Kilátásokon pályacsúcsot is futottam, majd jött egy sérülés. A nyáron nem is tudtam úgy futni, ahogy szerettem volna, ám az év fő versenye, az innsbrucki világbajnokság negyvenöt kilométeres távja összességében jól sikerült. Az őszre próbáltam összeszedni magam, két külföldi versenyen vettem részt, Zágrábban és Podgoricában voltam ott, majd következett a Spar Maraton tíz kilométere, amelyet 31:56 alatt teljesítettem. Onnantól egyre jobb formába kerültem, becsületesen edzettem, versenyeken vettem részt, és készültem erre az évre.

Térjünk is rá a mostani esztendőre: hogy ment eddig a futás?

Az évet két fedett pályás háromezer méteres versennyel kezdtem, majd megnyertem a Tajga Trail huszonhárom kilométeres számát, valamint a Zúzmara félmaratonit. A Bükki Kilátások tizennégy kilométeres versenyén második lettem, hatalmas csata volt, csupán tíz másodperccel maradtam le az első helytől. A klasszikus Pécs–Harkány huszonöt kilométerén második lettem, jól ment a futás, elégedett vagyok ezzel a teljesítménnyel. Megemlíteném még, hogy januárban a Zúzmarán futottam a félmaratoni egyéni csúcsomat, 01:09:07-es időeredményt értem el.

Milyen célokat tűzött ki maga elé?

A következő fontos versenyem a terepfélmaratoni országos bajnokság lesz, tervben van a Vivicitta, amelyen egyéni csúcsot szeretnék futni, és a tíz kilométeres ob is. Fontos lesz a nyári skyrunning-világbajnokság, amelyre már megvan a kvalifikáció, illetve ha kijutok, a franciaországi terepfutó Európa-bajnokságra is kiemelten figyelnék.