Újfajta hegyi kontinensviadal mutatkozott be a hétvégén

A Kanári-szigeteken rendezett off-road Európa-bajnokságon az olasz és a francia sportolók arattak.

A hegyi- és a terepfutás versenyszámait kombinálja az off-road Európa-bajnokság, amelyet a hétvégén rendeztek meg első ízben. A helyszín a Kanári-szigeteki El Paso volt, a felnőttmezőnyön kívül az U20-asok is összemérték erejüket péntektől vasárnapig.

Húsz számban osztottak érmeket, tíz egyéniben és tíz csapatban, tíz különböző nemzet képviselője léphetett a dobogóra, a legeredményesebb Olaszország lett öt arannyal, öt ezüsttel és három bronzzal, másodikként Franciaország végzett szintén öt aranyérem, viszont csak egy ezüst és öt bronz birtokában. A kontinensviadal sokat segíthet a terepfutás népszerűsítésében, a tapasztaltabb és a tehetséges atléták nevét egyaránt jobban megismerheti a közvélemény.

Henri Aymonodról már sokan hallhattak, az olaszok klasszisa azonban sérülése miatt nem vett részt az Eb-n, távollétében honfitársa nyerte az „uphill” versenyszámot, ami hegymenetet takar, ebben Cesare Maestri (a képen jobbra) volt a legjobb. A hegyifutásban világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes sportolót közvetve az is segítette, hogy az egyik nagy favorit, a brit Jacob Adkin a pénteki futás előtt csütörtökön jöhetett ki a karanténból Covid19-fertőzése után, nem csoda tehát, hogy csupán 29. lett. Peches szituáció, hogy csapattársa, a hegyifutó-világkupa kétszeres győztese, Andy Douglas meg éppen a verseny kezdete előtt betegedett meg…

A nőknél a svájci Maude Mathys győzött, életében negyedszer nyert uphillversenyen, noha a mögötte bő fél perc hátrányban másodikként célba érő osztrák Andrea Mayr igyekezett felülmúlni őt, aki 42 éves és hat világbajnoki, továbbá négy Európa-bajnoki címmel büszkélkedhet.

Szombaton jött a „trail”, vagyis a terepfutás, a 47 kilométeres, kőkemény távon egy belga versenyző, Maximilien Drion du Chapois, és egy francia hölgy, Blandine L’Hirondel diadalmaskodott. Du Chapois-nak három órára, 43 percre és egy másodpercre (érdekesség, hogy mögötte három francia versenyző futott be) volt ehhez szüksége, míg L’Hirondelnek, a szám 2019-es világbajnokának több mint 4 óra 11 percre.

Vasárnapra maradt az „up-and-down” versenyszám, vagyis a futóknak fel és alá kellett rohanniuk. Ebben a kategóriában sem volt ügyesebb és jobb a nőknél Maude Mathysnál, aki gyakorlatilag az elejétől az élmezőnyben haladva (noha saját bevallása szerint lassan kezdett) megszerezte második aranyérmét is.

Ugyanez Cesare Maestrinak nem sikerült, őt a háromszoros francia országos bajnok Sylvain Cachard múlta felül.