Bár a nyár közeledtével a síszezonnak vége, az nyilvánvaló, hogy a hideg hónapokban kevés népszerűbb szabadidős tevékenység van a síelésnél. Ami viszont már meglepőbb lehet, hogy a sportágat, legalábbis annak kezdetleges változatát már több mint ezer évvel ezelőtt is űzték. Legalábbis erre utal az az 1300 éves síléc, amelyet nemrég találtak Norvégiában, az 1780 méter magas Digervarden hegyen. A felfedezésről videó is készült, és mindenképp érdemes megnézni, ahogy a rendkívül óvatos és precíz jégtörés és felmelegítés után felszínre kerül a meglepően jó állapotban lévő, 1300 éves fából készült léc.
A Secrets of the ice nevű kezdeményezés keretein belül 2014-ben már találtak egy másik korabeli lécet a közelben, a mostani azonban jobb állapotban van. Ez 17 centiméterrel hosszabb és két centiméterrel vastagabb, sőt, még a fa anyaga is más. Ugyanakkor a faragás, és a kötések kialakítása, na meg a lécek közelsége, és az, hogy ugyanabból a korszakból származnak, arra utal, hogy ez egykor egy pár volt. És hogy ez miért olyan nagy szó? Nos, azért, mert ez a világ első, jó állapotban lévő őskori sílécpárja, amelyen a kötés is megtalálható. Ez utóbbi pedig kulcsfontosságú ahhoz, hogy megértsük, hogyan használták akkoriban ezeket az eszközöket. Mellesleg a 2014-ben talált lécen kívül eddig csak egy őskori darab került elő, amelyen a kötés is megvolt. Azt a finnországi Mänttäban találták.
„A felfedezés több szempontból is úttörőnek számít – idézte anews.climate.columbia.edu oldal Lars Holger Pilö régészt, a kezdeményezés egyik társigazgatóját. – Egyrészt ez is bizonyítja, hogy az emberek akkoriban is vadásztak és utaztak a közel kétezer méter magas hegyeken télen. A másik, hogy a sílécek jó állapota lehetővé teszi, hogy másolatokat készítsünk, és megnézzük, hogy a vaskorszak emberei hogyan, milyen technikával síeltek.”
Azt is elmondta, hogy a klíma- és az éghajlatváltozás tette lehetővé azt, hogy előkerüljenek olyan tárgyak, amelyek több száz vagy akár több ezer éve a jégbe fagyva voltak a hegyen.