Brutális tizenkét óra a világcsúcsért

A futópados világ- és Guinness-rekordot immár másfél éve egy magyar ultrafutó, Csécsei Zoltán tartja. Hogyan emlékszik vissza az elképesztő fél napra, és mit tanácsol a futópadon futóknak?

Korábban írtunk már Csécsei Zoltánról, aki nemrégiben új versenycsúcsot elérve futotta körbe a Tisza-tavat, miközben készül a szeptemberi 100 kilométeres világbajnokságra és a Spartathlonra. Róla emellett azt is érdemes tudni, hogy 2016 decemberében megdöntötte a futópados világrekordot. Kis múltidéző másfél év távlatából.

„Kétezertizenhatban, még a nyár elején valaki beírta a futós Facebook-csoportba, hogy megdőlt a női 12 órás futópados rekord. Mire én megkérdeztem, hogy mennyi a csúcs a férfiaknál. 148 kilométer, jött a válasz, s elkezdtem gondolkozni, hogy szerintem én képes lennék megdönteni a rekordot – mondta mosolyogva Csécsei Zoltán. – Az egyik ultrafutó társam, Makai Viktória beszállt, mondván, akkor ő a női rekorddal próbálkozik meg. Elkezdődött a szervezés, a Megafitness felajánlotta a termet, és egy hónap alatt összeállt minden. Megvolt a helyszín, bevizsgálták a futópadokat, így már kezdődhetett is a felkészülés.”

Amely igen jól sikerült, hiszen fél évvel később megdőlt a férfivilágrekord: Csécsei Zoltán ugyanis 151 kilométert futópadozott 12 óra alatt (ez óránként több mint 12.5 km!), ami a távolságot és a monotóniatűrést illetően is bravúros eredmény.

Utóbbival kapcsolatban hozzátette, zenehallgatással próbálta elterelni a figyelmét, bár nem volt könnyű, hiszen nem megszokott, hogy az ember fél napon keresztül egy fél négyzetméteres területen fut, mégpedig gyorsan.

„Voltak pillanatok, amikor annyira a szalag szélén futottam, hogy többen attól tartottak, lelépek. Figyelmeztettek is, mert a rekordkísérlet során nem volt szabad megkapaszkodni, csak a futópad kijelzőjéhez érhettem hozzá, illetve elvehettem a nekem adott frissítőket – idézte fel a rekorddöntést Csécsei Zoltán. – Még mosdóba is csak úgy lehetett kimenni, hogy megállítottam a szalagot, megvártam, amíg mozdulatlan, leléptem róla, és amikor visszajöttem, előbb felálltam, majd utána indítottam, hogy egy pillanatig se fusson üresen.”

Csécsei Zoltán természetesen futópados edzésekkel (is) készült a csúcsdöntésre, a leghosszabb tréningje hatórás volt, ami olyan jól sikerült, hogy edzőjével úgy döntöttek, ennél nem szükséges hosszabb gyakorlás. A ultrafutó hozzátette, mivel a rekorddöntésen túl ő aszfalton fut, ezért ritkán használja a futópadot, amely persze télen és nyáron is hasznos segítséget nyújthat az edzésekben.

„Amikor kint tombol a hőség, 35 fok van, akkor kisebb az edzés értéke, mivel nem lesz megfelelő az izommunka, mert a szervezet nem a futásra, hanem a túlélésre koncentrál. Persze ha valaki ilyen melegben versenyre készül, akkor hasznos a kinti edzés.

A futópadon kicsit könnyebb, nincs légellenállás, ezért fél-egy százalékos emelkedést szoktunk beállítani a padon. A kinti futás szabadabb, az egyenetlenségek jobban fejlesztik a bokakörnyéki izmokat.

A nagyon meleg nyári napok mellett télen is használhatjuk a futópadot, bevallom, a hideg, esős estéken nekem sincs mindig kedvem nekivágni a szabadtéri futásnak. Egészen más elmenni egy edzőterembe, ahol mindenki más is sportol, ami motivációnak is remek. Ezzel együtt nem futok sokat padon, az edzőm nem engedi, hiszen aszfaltos versenyzőként javarészt azon kell készülnöm.”

Hacsak valaki nem írja ki megint a Facebookra a futópados világrekordot…

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Kosárlabda ez is, de palánkok nélkül és sajátos szabályokkal
A balatonfüredi hatnapos vb-n megdőlt a legendás Janisz Kurosz világcsúcsa!
A remek versenyek után itt az idő: 24 óra alatt egyéni csúcsot dönteni
Sérülésből visszatérve tíz hét alatt felkészült és teljesítette a Korinthoszt
Szemerei Levente és Szabó Nóra az országos bajnok félmaratoniban

Videók

Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla
Mint egy sosem látott világ: merülés a jég alá, egyetlen mély levegővel
A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon

Hegymászás

A szerencse nem más, mint utolsó tartalékaink mozgósítása – az Eiger krónikája
Sikertelen csúcstámadás és tragédia az első magyar Himalája-expedíción
A hegymászás hőskora: elsőre rögtön tíz magyar jutott fel egy nyolcezres csúcsra

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.