Minden idők hetedik legjobb női eredménye a tokiói maratonon

A kenyai Rosemary Wanjiru fantasztikus idővel nyerte meg az idei első majorversenyt, rajta kívül mindkét nem versenye után csupa etióp állt a dobogón.

Ahogy várható volt, nagyszerű versenyt hozott a World Marathon Majors elnevezésű sorozat első, tokiói állomása. Bár a férfiaknál és a nőknél a hat dobogós helyezésből ötöt kibéreltek maguknak az etiópok, a legnagyobb durranás a női versenyt megnyerő kenyai Rosemary Wanjiru érdeme. A 28 éves hosszútávfutó tavaly a berlini maratonon úgy lett második, hogy minden idők második legjobb idejét futotta a klasszikus távot először teljesítő nők között, most meg

a valaha futott hetedik legjobb eredménnyel győzött Japánban.

A hosszú ideje a távol-keleti országban élő Wanjiru 2:16:28-cal minden idők hatodik leggyorsabb női maratoni futója lett, míg eredménye hetedik az örökranglistán – világcsúcstartó honfitársának, Brigid Kosgeinek van egy 2:16:02-es ideje is, így ő kétszer szerepel a top hétben. A második helyezett etióp Tsehay Gemechu is 2:17-en belül ért célba, így a nyolcadik női futó lett a világon, aki 2:17-nél gyorsabban teljesítette a maratoni távot.

Fotó: AFP

Érdekesség, hogy ötödikként a kenyai születésű, a hét évvel ezelőtti olimpián 10 000 méteren ugyancsak ötödik Betsy Saina zárt, a 34 éves sportolónak ez volt az első versenye amerikai állampolgárként és édesanyaként, 2:21:40-es eredménye rögtön egyéni csúcs.

Az uraknál hatalmas sprint döntött, Deso Gelmisa nyerte meg a hajrát Mohamed Esa előtt úgy, hogy mindkettejük időeredménye 2:05:22 lett.

Az etióp dobogót a csupán három másodperccel lemaradó Tsegaye Getachew egészítette ki, míg a kenyai Titus Kipruto ért célba a negyedik helyen, de ő is csak tíz másodpercet kapott az első kettőtől.

Nagy kalapemelés jár az ötödik pozícióban végző kanadai Cameron Levinsnek, a 2:05:36-os időt repesztő 33 éves futó megdöntötte az észak-amerikai rekordot, amit még 2002-ben Londonban állított fel Khalid Khannouchi (szinte hihetetlen, de 2:05:38-as eredménye akkor világcsúcsot ért). Levins eddigi legjobbja 2:07:09 volt, azzal kanadai csúcsot ért el, és negyedik lett a tavalyi világbajnokságon Eugene-ben.

A major maratoni sorozat következő állomása a bostoni április 17-én, hogy hat nappal később Londonban is összemérjék erejüket néhányan a legjobbak közül.