Kínai világrekord női húsz kilométeren

Jang Csia-jü 1:23:49-es idővel ért el új világcsúcsot húsz kilométeres gyaloglásban az ázsiai ország olimpiai kvalifikációs bajnokságán.

Jang Csia-jü alaposan odatette magát a kínai országos gyaloglóbajnokságon. A 25 éves sportoló, aki 20 kilométeren 2017-ben világbajnoki címet szerzett, ám két évvel később kizárták a megméretésről, fantasztikus világcsúcsot repesztett Huangsanban.

Szombati 1:23:49-es ideje 49 másodperccel jobb a korábbi rekordnál, amelyet éppen az a honfitársa tartott, aki mögötte ért be másodikként a versenyen. Jang Csia-jü már az első kilométeren elszökött a többiektől, s végül 38 másodperces előnnyel ért célba Liu Hung, Rio 33 esztendős olimpiai bajnoka előtt, ami azt jelenti, hogy a legutóbbi csúcstartó is jobb időeredményt produkált korábbi rekordjánál.

A 20 kilométeren három világbajnoki aranyéremmel is büszkélkedő Liu Hung 2015-ben La Corunában gyalogolt 1:24:38-at, ezt adta át a múltnak ő is, de legfőképpen a nap hőse, Jang Csia-jü.

Az orosz Jelena Lasmanova egyébként a 2018-as nemzeti bajnokságon 1:23:39-et gyalogolt, ám azt nem ismerte el hivatalosan a Nemzetközi Atlétikai Szövetség – Lasmanovát ugyanis a 2012-es (megnyert) olimpia után tiltott teljesítményfokozó használata miatt felfüggesztették, míg az Orosz Atlétikai Szövetség eltiltása 2018 óta a mai napig tart.

„Az volt a célom a versenyen, hogy megdöntsem a világrekordot – jelentette ki határozottan a győztes, Jang Csia-jü. – A viadal korai szakaszában nagyon gyors tempót mentem, aztán az edzőm rám szólt, hogy lassítsak egy kissé, és vegyek fel kényelmesebb tempót. Az utolsó három kilométer volt a legnehezebb, amely kegyetlen kihívást jelentett a testemnek.”

Fotó: AFP

Harmadikként a világbajnoki ezüstérmes Csiejang Si-csie zárt 1:24:45-ös egyéni csúccsal, ezzel az első és a második helyezett mellett ő is biztosította helyét az olimpiára utazó kínai csapatban, mivel a verseny kvalifikációt nyújtott a tokiói játékokra. Hogy mennyire erős volt ez a viadal, pontosan jelzi, hogy a negyedik helyezett Lu Hsziu-cse 2015-ben világbajnoki ezüstéremnek örülhetett, míg az ötödik Jang Liu-csing korábban vb-bronzérmes volt.

Meg kell hagyni, a férfiak erőpróbáján is ragyogó teljesítményeket regisztrálhattunk, a nyertes, az Ázsiai Játékok-győztes Vang Kaj-hua 1:16:54-gyel nemzeti rekordot állított fel (42 másodpercet faragott a korábbiból), ráadásul csak 18 másodpercre volt a világrekordtól, minden idők harmadik legjobb eredményét produkálta.

Caj Cö-lin lett az ezüstérmes éppen csak Csang Csün előtt, mindketten 1:17:39-cel értek célba, így megosztva lopóztak fel a kínai örökranglista harmadik helyére.

Ez volt a sportág történelmében a második olyan 20 kilométeres férfiverseny, amelyen az első négy helyezett 1:18-on belül végzett.

Fotók: AFP

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Erős Tibor nyerte az Ultrabalatont, a nőknél Nagy Katalin ért először célba
Krikett, avagy a játék, amihez egy élet sem elég
Ne csapjuk be a szervezetünket! – így kerülhetjük el a sokkhatásokat
Bogár János tanácsa: Ne fusd el az elejét! – kezdődik a 18. Ultrabalaton
Régen halálos veszélyt jelentett, ma már bárki végigjárhatja a Királyok ösvényét

Videók

Mint egy sosem látott világ: merülés a jég alá, egyetlen mély levegővel
A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon
Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb

Hegymászás

Minden férfi szerelmes volt belé, ő viszont csak a hegyekbe: az első nő a K2-n
Varga Csaba az utolsó nyolcezresre indult, amelynek csúcsán még nem álltak magyarok
A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.