A ragadozó becserkészése

A csuka szinte valamennyi hazai vizünkben megtalálható, vagyis kifogásával előbb utóbb sikerrel járhatunk. Villantóval, élő hallal vagy egyéb módszerrel érdemes megpróbálni horogra csalni.

A csuka.

Egyik legősibb halunk. Teste hosszúkás, erőteljes, színe halvány ezüst-aranyostól az olajzöld alapon aranyfoltos változatig terjedhet, halványan csíkozott, erős hátúszója teste hátsó részén van. Feje a testéhez képest nagy, szája kacsacsőrre emlékeztet, harapása pedig fájdalmas!

Nos, a csuka horgászata nagy élmény, mivel ragadozóhoz méltón kap rá a csalira. Nézzünk néhány trükköt, hogyan, mikor, mivel érdemes a csukára horgászni.

Hol? A csuka valamennyi édesvizünkben megtalálható, kivételt képez talán a hegyvidéki patakok hűvös vize. Élőhelyén mindig szüksége van fedezékre, búvóhelyre, innen támad egyetlen gyors mozdulattal áldozatára. Folyóvizeken kedveli a növénnyel sűrűn benőtt partmenti részeket, ahol nincs, ott szívesen tartózkodik a meder egyenetlenségeiben vagy a partbiztosító kőrézsű mellett. Állóvizeken a nádfal, illetve a hínáros részek nyújtanak megfelelő fedezéket, a vízben élő vízitök vagy tündérrózsa levelei alatt is szívesen tanyázik, továbbá vízbe dőlt tartásokon is megtalálja búvóhelyét. Mindig lesből támad, s mindig beáll a rejtekhelyére. Télen is táplálkozik, így a léken keresztül is kitűnően horgászható.

Mikor? A csuka legfontosabb érzékszerveinek egyike a szeme, így ebből következően nappali ragadozó. Előfordul ugyan, hogy sötétedés után a harcsának szánt csalira rabol, de ez elenyésző. Sokéves tapasztalat szerint a hidegebb hónapokban a csukakapások a nap déli óráira tehetők, ha jégen horgászunk, nem is érdemes 10 óránál előbb kimenni és délután kettő óránál tovább maradni. A nyári hónapokban viszont egészen más a helyzet, a kifogott csukák zömmel hajnali, reggeli és késő délutáni órákban kerülnek horogra. Az időjárás is befolyásolja a csuka kapókedvét, borús, esős időben egész nap kapásra bírható, sőt ilyenkor kedvező egy kis szél is. Az erős szelet és a záporesőt a csuka takarásban vészeli át. Napsütéses időben, főleg nyáron csak a kora reggeli és a késő esti órákban táplálkozik.

 

Napos időben inkább reggel vagy késő délután lehet sikerélményünk
Forrás: Patrick Pleul/DPA-Zentralbild/ZB

 

Hogyan? A módszereket már képtelenség felsorolni, a fejlődéssel számtalan új technika jelent meg. Csukára úszós, pergetős, könnyített fenekezős, illetve ma már eléggé elterjedt módszerrel, mártogatva is horgászhatunk. Mivel Magyarországon nem tilos az élőhallal való horgászat, ezért az úszós módszer a legnépszerűbb. A pergetés talán az egyik legsportosabb, mert a halat meg kell keresni, Nyugat-Európában megelőz mindenféle horgászmódszert. A csukának rendkívül kifinomultak az érzékszervei, ezért érzékeli a víz legminimálisabb rezgését is. A pergetések közül a villantó a legismertebb, bedobás után szinte rásiklatjuk a vízre, a kemény vízbecsapódást mindenképpen kerüljük, majd hagyjuk hulló falevél módjára merülni, a bevontatást csak a fenék felett fél méterrel kezdjük el, és nem egyenletes tempóban, hanem meg-megállva, hol gyorsan, hol lassan vontatva. Csukázhatunk még fenekező módszerrel is, az ólom és a horogelőke közé érdemes beiktatni egy parafadugót vagy styroporhab-darabkát, ez egy kicsit megemeli a fenékről a csalihalat, így hamarabb észreveszi a ragadozó, főleg élettelen hallal való horgászatnál fontos.

 

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Videók segítségül a Kinizsi Százas teljesítéséhez
Dilemmázik, melyiket erőltesse: az aszfalt az elsődleges, de terepen eredményesebb
Sportfesztiválok jönnek a diáksportban
A kínai nagy faltól az Antarktiszig: versenyek, élmények hét kontinensen
A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon

Videók

Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb
Mikor méterek döntenek életről és halálról: több mint százzal siklott át két épület között
A kötélen egyensúlyozás csúcsa, amikor csak egy hiba választ el a biztos haláltól

Hegymászás

A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk
Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást
Kihívástól függ, hogy futva, gyalogosan vagy kerékpárral járja a hegyeket

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.