Házi készítésű űrkaja a túrahátizsákban

A liofilizált, azaz fagyva szárított ételek megőrzik tápanyagtartalmukat és méretüket, viszont a belőlük kivont víznek köszönhetően sokkal könnyebbek lesznek. Az eljárás, ha időben hozzákezdünk, otthon is elvégezhető.

Attól a ponttól kezdve, hogy nem kirándulási, hanem (teljesítmény)túrázási céllal járjuk az erdőt, nagyon fontos, mekkora súlyt cipelünk hátizsákunkban. Mit hagyjak otthon, mit vigyek magammal, mi az, amit úgysem használok? A filozofálás sokszor 100-200 grammokon megy, de nem indokolatlanul, hosszabb távon egyáltalán nem mindegy, mekkora terhet cipelünk magunkkal. A törekvést, miszerint minél kevesebbet, remekül segítheti a liofilizálás, azaz fagyva szárítás. Az eljárás segítségével szinte minden nedvességet kinyerhetünk az erre alkalmas ételekből, amelyek ezáltal akár tízszer könnyebbé válnak, miközben megőrzik a bennük lévő tápanyagokat.

A liofilizált ételek emellett tartósak, ha megóvjuk őket a vízfelvételtől, éveken keresztül tárolhatóak hűtés nélkül, szobahőmérsékleten anélkül, hogy megromlanának.

A fagyva szárítás az iparban is nagyon népszerű. Így készülnek az instant kávék és teák, de az űrhajósok is így visznek fel különböző ételeket, például jégkrémet az űrbe. Fogyasztás előtt csak egy kis vizet kell adni az ételhez, amely magába szívja és visszanyeri eredeti formáját. Gyümölcs esetén ez sem feltétlenül szükséges, a szájban lévő nedvesség elég, az ízek ráadásul a felesleges folyadék kinyerésének köszönhetően intenzívebben köszönnek vissza.

Mielőtt továbbmennénk a gyakorlati tudnivalókra, nézzük meg, hogyan néz ki a liofilizált eper:

A liofilizálás, azaz fagyva szárítás modern módszer, ennek megfelelően elég drága. Az erre alkalmas gépeket kiskereskedelmi forgalomban nehezen lehet megvásárolni, és ugyan házilag össze lehet barkácsolni egyet, a speciális hozzávalók miatt ez sem egyszerű munka. Miért javasoljuk mégis az eljárást? Mert ha időben hozzákezdünk, semmi más nem kell hozzá, mint egy fagyasztó.

A dietetikus véleménye

„A fagyasztva szárítás kombinált tartósítási módszer, nagyon kíméletes és igen jó minőségű terméket eredményez. A liofilizált ételek sokáig eltarthatóak, az aromák jobban kijönnek és a tápanyagok is bennük maradnak. Ha egy csomagban fagyasztva szárított gyümölcsöket vagy aszalt gyümölcsöket és olajos magvakat viszünk magunkkal túrázni, akkor gyors és lassabb felszívódású táplálékot is ehetünk, ami kifejezetten ideális snack.”
(Nagy Nóra Zsófia, dietetikus)

Fogjuk meg az ételt, például gyümölcsöt, amit liofilizálni szeretnénk, szeleteljük fel, tegyük egy tálcára, majd helyezzük a fagyasztóba. Figyeljünk rá, hogy a polcon semmi más étel ne legyen. A cél, hogy a tálca tartalma teljesen megfagyjon, ehhez a fagyasztó erejétől és az étel típusától függően változó idő, de legalább négy óra szükséges. Ha az étel megfagyott, tegyük tasakba, a tasakból vákuumozó gép segítségével szívjuk ki a levegőt, zárjuk le és pihentessük legalább egy hétig – a még jobb eredmény eléréséhez egy hónapig.

Mi a helyzet akkor, ha nincs vákuumozó gépünk?

Semmi probléma. Csak annyit kell tennünk, hogy a fagyasztóban lévő ételt nem vesszük ki négy óra elteltével, hanem benne hagyjuk hetekre. Az eredmény hasonló lesz, mint a váákumos módszerrel, a „mikor van kész?” kérdésre pedig egyszerű a válasz: ki kell venni egy darabot az ételből, félbe kell vágni, és amikor azt látjuk, hogy teljesen ugyanolyan színű, mintha eredeti állapotban vágtuk volna félbe, fogyasztásra kész.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Elszállt a kuplung, elesett futás közben, nem volt erő a lábaiban – mégis megnyerte a 12 órás ob-t
Imádja az edzéssel járó endorfinlöketet Jon Bon Jovi
Hogyan segíthetnek a sportklubok az iskolások mozgásra ösztönzésében?
A pózolás művészetének elsajátítása nélkül nem lehet versenyt nyerni
Tekerj otthon, sportolj akár esőben is

Videók

Mint egy sosem látott világ: merülés a jég alá, egyetlen mély levegővel
A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon
Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb

Hegymászás

Varga Csaba az utolsó nyolcezresre indult, amelynek csúcsán még nem álltak magyarok
A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk
Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.