Sportolók kedvencei – 5 érdekesség a kefirről

A kefirben lévő teljes értékű fehérje, a jól feszívódó kálcium, az alacsony zsírtartalom és a könnyű emészthetőség mind mellette szól, csak tudni kell, hogyan fogyasszuk.

1. Mennyi az annyi? – A kefir igencsak alakbarát élelmiszernek tekinthető, csupán 65 kcal pluszenergiát jelent 100 grammnyi mennyiség elfogyasztása. Leggyakrabban 3% zsírtartalmú változatokat találhatunk a boltok polcain – az iható kaukázusi kefir esetén is –, a házi kefir zsírtartalma azonban már elérheti a 4%-ot. Szénhidráttartalma a joghurthoz hasonlóan 5 g/100 g, amelyet szénhidrát-anyagcserezavar esetén (pl. cukorbetegség, inzulinrezisztencia, várandóssági cukorbetegség) mindenképpen bele kell számolni a napi, étkezésekre lebontott szénhidrátbevitelbe. A benne lévő laktóz (tejcukor) gyorsan felszívódó szénhidrát, azonban magas rosttartalmú élelmiszerrel együtt fogyasztva ez a gyors felszívódás lassítható, a teltségérzet könnyebben elérhető. Erre példa ha a kefir mellé korpovitkekszet, zabpehelyhet eszünk vagy valamilyen olajos magvat ropogtatunk.

2. Teljes értékű fehérjeforrás – A kefir fehérjetartalma teljes értékűnek tekinthető, az összes esszenciális aminosavat tartalmazza, ráadásul megfelelő mennyiségben, arányban. 100 g kefir fehérjetartalma – a joghurthoz hasonlóan – 3.5 g, ami a túróhoz képest 4-5x alacsonyabb mennyiség. Azonban figyelembe véve, hogy könnyebb nagyobb mennyiséget enni belőle, igenis hozzájárul az ajánlott fehérjebeviteli mennyiséghez. Tehát

napi egy doboz kanalazható kefir vagy egy palack iható kaukázusi kefir elfogyasztásával, illetve az étel- és süteménykészítéshez felhasznált mennyiséggel sokat tehetünk az optimális tápanyagbevitelért.

3. Kálciumbomba – A sportolók napi kálciumigénye 1300-1500 mg. 1 dl kefir kálciumtartalma 120 mg, ami egyébként megegyezik az ugyanennyi mennyiségű tej és joghurt kálciumtartalmával. A kefirben lévő kálcium felszívódása jónak számít, tejtermék lévén a benne lévő D-vitamin és laktóz (tejcukor), illetve a savas közeg is segíti ezt a folyamatot. Tejcukor-érzékenység (laktózintolerancia) esetén a laktózmentes változatok beillesztésével tudjuk az étrend változatosságát fenntartani, ami többek között a csontanyagcsere minősége szempontjából előnyös.

4. Édes és sós ételek részeként – A kefir remek reggeli egy rozskifliből – vagy más magas rosttartalmú péksütemény – készült szendvics társaságában, de olajos magvakkal, korpovitkeksszel tízóraira, uzsonnára is beiktathatjuk. Főzelék habarására, töltött és rakott ételek tetejére öntve, vendégváró mártogatósok és salátaöntetek alapanyagaként szintén megállja a helyét.

A kefir – tej vagy joghurt helyett – a piskóták, muffinok, illetve egyéb kevert sütemények tésztájába is keverhető, általa a sütemény tésztája még puhább is lesz.

5. Diétás alapanyag – Betegség esetén mindenképpen szükséges dietetikus segítségével személyre szabni a javasolt étrendet. Általánosságban azonban elmondható, hogy a kefir – többek között alacsony zsírtartalma miatt – diétás élelmiszernek számít, így számos diétába könnyedén beilleszthető. Fehérjetartalma hozzájárul a normál tápláltsági állapot és izomtömeg eléréséhez, megtartásához.

+1. Helye az étrendben:
Összefoglalva tehát: a szabadidő- és versenysportolók esetében a kefir fogyasztása sok előnnyel jár. A benne lévő teljes értékű fehérje, a jól feszívódó kálcium, az alacsony zsírtartalom és a könnyű emészthetőség mind mellette szól. Kisétkezésekre, illetve verseny vagy edzés után például olajos magvakkal, müzliszelettel fogyasztva remek fehérje- és kálcium-utánpótlást jelent a szervezetnek.

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

A remek versenyek után itt az idő: 24 óra alatt egyéni csúcsot döntene
Sérülésből visszatérve tíz hét alatt felkészült, és teljesítette a Korinthoszt
Szemerei Levente és Szabó Nóra az országos bajnok félmaratoniban
Okosórák és az AI – tényleg megéri rájuk bízni a futóedzést?
Korábban nem futott még ennyit, kibicsaklott a bokája, de megnyerte a 46 km-es versenyt

Videók

Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla
Mint egy sosem látott világ: merülés a jég alá, egyetlen mély levegővel
A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon

Hegymászás

A szerencse nem más, mint utolsó tartalékaink mozgósítása – az Eiger krónikája
Sikertelen csúcstámadás és tragédia az első magyar Himalája-expedíción
A hegymászás hőskora: elsőre rögtön tíz magyar jutott fel egy nyolcezres csúcsra

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.