Európa utolsó vadonja a tapasztalt túrázóknak is hatalmas kihívás

Az északon található nemzeti parkban sokáig a helyiek sem ajánlották a túrázást, és ugyan mára a felfogás megváltozott, azért nagyon fel kell készülni az úttalan utakon haladásra.

Ha olyan helyre szeretnénk eljutni, ahol a közeli és távoli hegycsúcsokon még akkor is fehér hósapkát látunk, amikor Európában másutt tombol a nyár, akkor irány Svédország. Különösen, ha izgalmas és vad utakon vezető, a tapasztalt túrázóknak is kihívást jelentő élményre vágyunk.

A Sarek Nemzeti Parkban kissé úgy érezhetjük magunkat, mintha kisétáltunk volna a civilizációból, hiszen a Svédország északi részén fekvő helyen zord és ösvény nélküli terep vár a kalandorra, ezért aztán a tapasztalt hegymászók vagy sífutók is szeretik felkeresni. Még akkor is, ha a helyet Svédország egyik legkevésbé megközelíthető nemzeti parkjának tartják, sokáig maguk a svédek sem ajánlották, hogy bárki itt túrázzon.

Fotó: sverigesnationalparker.se

De ha a másik oldalt nézzük, festői a táj, csaknem száz gleccser és Svédország legmagasabb hegycsúcsai közül hat is felfedezésre csábít. A növény- és állatvilág is magával ragadó, medvék, hiúzok és még jávorszarvasok is élnek ott, ráadásul tényleg zavartalanul, merthogy semmiféle turisztikai útvonal vagy infrastruktúra nincs ezen a vad vidéken.

Mindezért tartják úgy, hogy a 109 km-es útvonalra akár egy hetet is érdemes rászánni, és alaposan felkészülni. A tapasztalt utazók szerint a keleti Akkastugornából érdemes indulni, hogy aztán a nyugati Saltoluoktában zárjunk. Akárhogyan is döntünk, már a kezdőpontot is rövid hajóúttal érhetjük el, hogy aztán tundrán és gleccserekkel szabdalt völgyeken át vezessen az út. Az egész nemzeti parkban csupán két híd létezik, így a legtöbbször önerőből kell átkelni a folyókon.

Fotó: sverigesnationalparker.se

A panoráma elképesztő, már persze ha az időjárás kegyes hozzánk, hiszen bármikor, szinte a semmiből vihar kerekedhet vagy köd ülheti meg a tájat. A vidéket éppen ezért csak kimondottan rutinos túrázóknak ajánlják, akik megfelelően ismerik a terepet, és persze mindenféle időjárási körülményre felkészültek.

Fotó: sverigesnationalparker.se

Különben a Sarek, Európa utolsó vadonja könnyen a kevésbé vonzó oldalát mutatja meg…

(Nyitókép: sverigesnationalparker.se)

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

These might interest you

Comments

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Torta, póló, Prosecco – így várták a célban a 40-szeres Kinizsi Százas-teljesítőt
Telefonálgatás és evés? Mit tegyünk és mit ne az edzőteremben
Micsoda forma: két versenyen is női pályacsúcsot döntött – jöhet a folytatás
Nem számított rá, de nagyot harcolva bronzérmet szerzett az UTH leghosszabb távján
Két foga kitört, egy elmozdult a helyéről a hatalmas esése után

Videók

Íme a bizonyíték: ésszel és erővel a fizika törvényei is legyőzhetőek
Ha szeret falat vagy sziklát mászni, akkor ez az ön bakancslistás kihívása!
Mustang Wanted: a bajkeverő, aki szerint a felhőkarcoló-mászás is extrém sport

Hegymászás

A Magas-Tátra gyönyörű, de veszélyes kihívása profiknak: a Sas-út (videóval)
Irány kétezer fölé! Hegyet másztak és a csúcson jártak a Real Madrid játékosai
Feljutott a francia Alpok csúcsára az Everestet is meghódító fiatal videós

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.