Horváth Laura és a megvalósult álom

Sikeres selejtezőt követően a berlini európai regionális kvalifikációs versenyen is kiválóan szerepelt a magyar crossfitversenyző, Horváth Laura, aki összetett második helyezésével kijutott a nyári világbajnokságra.

Ha a crossfit magyarországi elfogadottságát, a hazai piacot vesszük alapul, mondhatjuk, hogy bombameglepetés az eredménye, vagyis hogy – a sportág történetében második magyarként – kijutott a világbajnokságra?

Mi a crossfit?
A crossfit főként olimpiai súlyemelésből, pliometrikus, erőemelő és gimnasztikai gyakorlatokból áll, így a legkomplexebb és legmegterhelőbb mozgásformák csoportjába sorolható.

Lehet, hogy hazai és talán nemzetközi viszonylatban is az, de én már lélekben nagyon készültem erre a kvalifikációra – mondja Horváth Laura. – Két éve az első regionális versenyemen hetedik voltam, amire sokan felkapták a fejüket, és reméltem, hogy egy évre rá összejön a világbajnoki indulás, de sajnos azt a versenyt elrontottam, és csak a tizenegyedik helyen zártam. Most viszont nagyon örülök, hogy én is ott lehetek a madisoni világbajnokságon.

Hogy kötött ki ennél a sportágnál, hiszen Magyarországon elég olimpiacentrikus a sportélet?

Sportos családból származom, apu és anyu is testnevelő, egyikük öttusázott, a másik atléta volt, szóval számunkra a sport az élet természetes velejárója. Apukám annak idején beleszeretett a falmászásba, és épített is egy falat a tornateremben.

Én gyakorlatilag ott nőttem fel, s tizenhat éves koromig falmászó voltam, világbajnokságokon, Európa-kupákon szerepeltem, négyszeres magyar bajnoknak vallhatom magam.

Miért váltott?

A testvérem, aki egykerekű biciklizésben versenyzett, láberősítés céljából elkezdett crossfitezni. Ám aztán megsérült, megműtötték, ugyanakkor benevezett engem egy versenyre, mert úgy gondolta, olyan képességeim vannak, amelyekkel jól tudok teljesíteni ebben a sportágban. A verseny, amelyre csupán egy hetet készültem, jól sikerült, s végül a crossfitet megtartottam kiegészítő sportágként a falmászás mellett. Aztán rájöttem, hogy a két sportág nem fér meg egymás mellett, hiszen az egyikben szálkás izomzatra, kis testsúlyra van szükség, a másikban viszont az erőfejlesztés mellett az izomzat is nő. Gyakorlatilag tíz kiló izmot pakoltam magamra az elmúlt öt év során.

Fiús sport, az biztos…

De rengeteg nő űzi. És érdekes, amit a legjobban szeretnek benne, az éppen a súlyemelés. Sokan jönnek le kiskosztümben az edzésre, átöltöznek, és a napjuk legjobb hatvan percét élik meg az edzőteremben, mert ez a sportág változatos, összetett, és közösségteremtő ereje van.

Ön mennyit edz egy héten?

Az elején mindössze heti öt edzésem volt, ma már heti tíz-tizenegy is van, úszom, futok, bringázom, súlyt emelek, van, amikor csak egy, van, amikor két-három órát is edzéssel töltök délelőtt és délután is.

Aki nem ismeri ezt a sportágat, annak hol egyszerű, hol bonyolultnak tűnő feladatsorokkal kell szembenéznie. Nagyon változatos gyakorlatok vannak a súlyemeléstől a különböző guggolásokon át a húzódzkodásokig vagy a kötélmászásig. Utóbbit nyerte meg az európai regionális versenyen. Melyik a kedvence?

Azok a gyakorlatok, amelyekben szükség van az erős fogásra, lógásra, kapaszkodásra. Ez nyilván a múltamból is adódik, a falmászás miatt ezek lettek az erősségeim.

Hogyan készül fel az augusztusi egyesült államokbeli világbajnokságra?

Most néhány napig pihenek, próbálok egy picit eltávolodni az edzőteremtől, mert utána minden idegszálammal a világbajnokságra kell fókuszálni. Kanadai a trénerem, ő írja az edzésterveimet, amelyek szerint készülök, de a világbajnokság előtt négy héttel ki is utazom hozzá, és Montrealban edzek tovább egészen a vb-rajtig.

Árulja el, ebből a sportból meg lehet élni Magyarországon?

Ha valaki kimagasló teljesítményre képes, akkor a sportági piac fókuszába kerül, olyan szponzori támogatásban részesülhet, amelyből meg lehet élni.

Eddig a szüleim segítségének köszönhetően tudtam sportolni, élni, megélni, ám az eredményeimnek köszönhetően most már alakul a hátterem.

Úgy tűnik, sikerül olyan cégek támogatását megnyerni, aminek révén biztos megélhetést jelenthet számomra a crossfit, egy jó világbajnoki szereplés pedig még nagyobb lökést adhat.

A crossfit versenyrendszere

Open: a nyílt rendszerbe bárki benevezhet, különböző feladatokat kell megadott időpontra teljesíteni és az eredményeket on-line rendszerbe feltölteni, ez alapján körülbelül negyven fő jut ki a regionális fordulóra.
Regionális: minden régiónak van selejtezője, a három napig tartó versenyen hat feladatsort kell teljesíteniük a versenyzőknek, a legjobb öt kvalifikál a világbajnokságra.
Games: maga a világbajnokság, amelyet az idén augusztus 1. és 5. között a Wisconsin állambeli Madisonban rendeznek meg.

 

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

11 vármegyét érint, az Őrségtől a Zemplénig kanyarog 2025-ben a Ring-sorozat
Hazajár a Balatonra, jövőre jöhet a dupla kör!
Rakonczay Gábor megfontoltabban halad az utolsó expedícióján
Eltévedés, hallucináció, két éjszaka a Börzsönyben – Puskás Zoltán és a Kör
Nem futotta el az elejét, de kemény volt a hajrá fájó combjai miatt

Videók

A tizenkettedik világrekordjáért vállalta, hogy emberi csúzli lesz
Kényelmes, de ijesztő: így alszanak a sziklamászók a semmi fölött
Hetvenévesen úgy futotta le a száz métert, hogy leesett a nézők álla

Hegymászás

Értékesebb egyik a másiknál? Hegymászás mesterséges oxigénnel és anélkül
Hogyan lépjünk szintet a túrázás után? Tippek és tanácsok kezdő hegymászóknak
18 évesen 14 nyolcezres: a tinédzser szerint ideje, hogy elismerjék a serpákat

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.