Futás az ősi módon

Cikkünk szerzője gyakran propagálja a természetes futással, mezítlábas kocogással kapcsolatos nézeteit. Ezúttal arra világít rá, miért érdemes néha (vagy akár gyakrabban) levenni a cipőt a sportoláskor.

A futás természetes mozgás, lényegében a legősibb sportunk, bár eleink nem a félmaratoni idejük megjavítása miatt futottak. Az ember képes hatalmas távokat futva megtenni, vannak atléták, akik képesek akár két napon keresztül is hosszabb megállás nélkül futni. Sosem látott mennyiségű ember kezdett kocogni, vágtak bele a félmaratoni, maratoni távokba az utóbbi években, ami többek közt a lábbelik fejlődésének is köszönhető. A mostani futócipők mindenféle speciális habanyaggal, támasztással segítik, hogy a kevésbé jó mozgású emberek is gond nélkül fussanak. A modern cipők sok problémát oldottak meg, viszont legalább ugyanennyit létre is hoztak.

A hétköznapi lábbelik is egyre puhábbak, komfortosabbak, ami jó dolog, de a kényelem mindig magával hozza az ellustulást is – ez esetben a lábunk, bokánk, boltozataink deformálódását, ami viszont már baj.

A lábfej nagyon összetett része az emberi testnek, huszonhat csont és több mint harminc izom található benne, rengeteg apró ízülettel. Mindez boltozatrendszert alkot, amely felelős a boka stabilitásáért, kihat a tartásunkra, járásunkra, nagyjából mindenre, aminek a teljes testes mozgásra, így a futásra különösen nagy hatása van. Sokszor a boka túlzott dőlése, a pronálás is ebből fakad, és ezt gyakran erősen támasztott cipővel akarják megoldani a tervezők és gyártók, ami a tünetet, azaz a dőlést csökkenti, de az izmok elgyengülését fokozza, hiszen nem bevonja a munkába őket, hanem levesz bizonyos terheket. Ha a probléma kiváltóját akarjuk megszüntetni, vissza kell állítani a természetes boltozati állapotot, vagyis meg kell erősíteni a talp és a lábszár izmait. Erre az egyik legjobb megoldás a mezítlábas vagy minimalista cipőben futás.

Néhány évtizede mindenki minimalista cipőben futott, mert nem voltak olyan cipők, mint manapság, és sokkal kevesebb volt a túlzottan bedőlő boka, nem volt jellemző az erősen sarokra érkezés.

Természetesen nem kell a kukába dobni a futócipőnket, viszont érdemes beépíteni a mezítlábas mozgásokat az életünkbe, eleinte sétával, talptornával, később pedig már futással. Ez szokatlan lesz a lábunknak, hiszen meg kell tanulni csillapítás nélkül futni, éppen ezért néhány száz méterrel érdemes kezdeni, akár a futóedzés végén. Fontos, hogy puha talajon, fűben, homokban, laza földön kezdjünk bele, és olyan helyet keressünk, ahol nem vágjuk szét a lábunkat, ergo nyugodtan tudunk futni.

Az egyenletlen talajon való cipő nélküli mozgások ráveszik a talpunk izmait, hogy dolgozzanak, ezáltal egy idő után megerősödnek, javul a mozgástartományuk, ami ennyire apró ízületek és izmok esetén kulcsfontosságú. Megfelelő tornával együtt néhány hónap alatt vissza tudják állítani a természetes boltozati struktúrát, ha nincs kóros probléma, de súlyosabb lúdtalp, boltozatsüllyedés esetén is sokat tudnak javítani az állapoton. Ráadásul a legtöbb esetben a lépéstechnikát is fejleszti, segíti a jobb talajfogást.

Sokan idegenkednek ettől a mozgásformától, de a legtöbben megszeretik, miután kipróbálják, jó érzés az egész napos cipőhordás után kiszabadítani a lábunkat és sétálni, futni – csak úgy, természetesen.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Ne rángassuk a súlyokat! – egyedül építette fel magát a nulláról a vb-címekig
Minden férfi szerelmes volt belé, ő viszont csak a hegyekbe: az első nő a K2-n
Molnár Péter nem zárja ki, hogy valaha visszatér a versenyzéshez
Gyomorprobléma hátráltatta, ám ez sem akadályozta meg az ob-győzelmét
Elszállt a kuplung, elesett futás közben, nem volt erő a lábaiban – mégis megnyerte a 12 órás ob-t

Videók

Mint egy sosem látott világ: merülés a jég alá, egyetlen mély levegővel
A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon
Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb

Hegymászás

Varga Csaba az utolsó nyolcezresre indult, amelynek csúcsán még nem álltak magyarok
A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk
Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.