Varga Csaba megunta a veszteglést

Egyelőre balesetveszélyes az út az alaptábor felett, az expedíciók zöme emiatt várakozik is, de a nagyváradi alpinista – kihasználva, hogy nincs tömeg – elindult a második akklimatizációs körre.

Egy hónappal ezelőtt két hegymászónk külön expedícióban indult útnak, hogy a Mount Everest déli oldaláról felmásszon a Föld legmagasabb (8848 méter) pontjára. A két sportembert más-más szempontok vezérlik. Neszmélyi Emil 2016-ban az északi oldalról már megmászta a hegyet, és ha ezúttal is sikerrel jár, az első magyar lesz, aki mindkét oldalról feljutott a csúcsra. A nagyváradi Varga Csaba, a Kalifa Alpin Csapat hegymászója szintén a déli oldalról próbál feljutni, de teherhordók segítsége és pótlólagos oxigén használata nélkül, s az Everest lenne az ötödik nyolcezer méter feletti csúcs, amelyre feljutott.

Április közepén mindkét mászónk elérte az 5330 méteren felállított alaptábort, s megkezdték volna a sikerhez elengedhetetlen akklimatizációs túráikat, de a napokon keresztül tartó intenzív havazás ellehetetlenítette a haladást. Varga Csaba végül április végén indult első akklimatizációs körére, s a terv szerint hatezer méteres magasságban építette volna ki az egyes tábort. A civilben építészként dolgozó alpinista önállóan, magashegyi teherhordók segítsége nélkül mozog a hegyen, felszereléseit saját erőből juttatja fel a magaslati táborokba. Az egyes táborban eltöltött éjszaka után 6400 méterig mászott fel, három napon keresztül a kettes táborban maradt, s mivel annyira jól bírta a szervezete, egészen hétezer méterig – az 1125 méter magas Lhoce-fal kezdetéig – mászott fel.

 

Az első akklimatizációs körnél Varga Csaba hétezer méterig is feljutott. Fotó: Kalifa

 

„Maradt erőtartalékom, hogy a kettes tábor fölé menjek, de a hőingadozás ezen a szakaszon nagyon megviselt. Egyszer szó szerint forróság van, amit aztán egyik percről a másikra vált fel a hatezer-négyszáz méteren megszokott téli hideg” – nyilatkozta Varga Csaba, miután visszaereszkedett az alaptáborba. Sőt meg sem állt a 4410 méteren található Dingbocse faluig, hogy kipróbálja az úgynevezett mély regeneráció pozitív hatását. Ezt a technikát eddig egyetlen expedíciója során sem alkalmazta, de hátha segíti célja elérésében.

 

Fotó: Kalifa

 

Mindeközben a civilben ügyvédként dolgozó Neszmélyi Emil is járt már 6070 méteren. A magát felfedezőnek és hobbimászónak tartó sportember asztmával küzd, ezért neki elkerülhetetlen a pótlólagos oxigén használata, illetve magashegyi teherhordók és hegyivezetők segítségét is igénybe veszi. Elmondása szerint átjutva a Khumbu-jégesés hasadékain, összesen kilenc óra alatt jutott fel 6070 méterre, majd hosszabb alvás után visszaindultak az alaptáborba, de a hatalmas forgalom miatt hat órájukba telt az ereszkedés.

Mivel Kína továbbra sem engedélyezi a mászást az északi oldalról, marad a déli, nepáli oldal, ahol jelenleg négyszáznál is több külföldi mászó hatszáz serpával, segítővel torlódik fel a hegyoldalban. A tömeg azonban nem csupán a mászás közben jelent problémát, hanem a koronavírus-járvány terjedését tekintve is.

A Hóhatár weboldal beszámolója szerint az alaptáborban egyre több a fertőzött, az orvosi ambulancia pedig jelezte, szerencsés lenne megtiltani az átjárást a különböző táborok között, illetve hangsúlyozta a maszkhasználat fontosságát is. Különösen azért, mert az alaptáborban lévő hegymászók néhány napig ugyanazon a helyen kénytelenek várakozni, miután baleset történt a Khumbu-jégesésnél. A számtalan jégtorony egyike leomlott, beszakította az útvonal egy részét, megsebesített egy mászót és egy teherhordót, akiket helikopterrel mentettek ki.

Az útvonal egyelőre balesetveszélyes, ezért Neszmélyi Emil a következő néhány napban veszteg marad, ellenben Varga Csaba megunta a várakozást, s vállalta az újabb, veszélyekkel teli átkelést a Khumbu-jégesésen, mert úgy ítélte meg, könnyebben mozoghat most, mint az útvonal helyreállítását követően, amikor tömegével indulnak meg az oxigénpalackot használó expedíciók.

Május 4-én hajnalban indult, ezúttal nem pihent meg az egyes táborban, hanem egyből a kettesig emelkedett (6400 méter), az éjszakát követően pedig megpróbál felmászni a Lhoce-falon, majd nagyjából 7200 méteres magasságban kiépíti a hármas tábort. A terv szerint itt két éjszakát is eltölt, majd az úgynevezett Déli-nyeregnél (7950 méter) felállítaná a négyes tábort is.

Mindkét mászó útját továbbra is igyekszünk figyelemmel követni honlapunkon.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Schwarzenegger elárulta, szerinte hogyan élhetünk hosszú ideig
Mint egy sosem látott világ: merülés a jég alá, egyetlen mély levegővel
Pókember-jelmezben mászott sziklát a brit erősember
Becsempészett motivációs rajz, extrém kihívások, pályacsúcs – Erős Tibor első 24 órás versenye
A futás miatt a Bükkhöz közel költözött, azóta jelentős versenyeken remekel

Videók

A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon
Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb
Mikor méterek döntenek életről és halálról: több mint százzal siklott át két épület között

Hegymászás

Varga Csaba az utolsó nyolcezresre indult, amelynek csúcsán még nem álltak magyarok
A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk
Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.