Akár a városban közlekedve, akár az erdei utakat róva, akár versenykörülmények között csapunk a pedálok közé, a legtöbb konfliktusnak, sőt egy csomó balesetnek is elejét vehetjük, ha az írott és íratlan közös szabályokhoz tartjuk magunkat – ami csupán annyit jelent, hogy odafigyelünk egymásra.
Városban:
- Tartsd észben, hogy minden közlekedő egyenrangú közlekedő fél és partner. Még a mazsolák is. Ha keressük a szemkontaktust velük, sok félreértést elkerülhetünk.
- Ismerd és tartsd be a KRESZ-t, mutass példát! Emlékezz rá, hogy a KRESZ-ben nincs olyan, hogy „jó, de…”. Főleg, ha elcsapnak.
- Ne közlekedj emlékezetből/rutinból!
- Ne csak szabályosan, hanem határozottan is közlekedj. Forgalmasabb helyeken bringázz úgy, mintha „vadásznának” rád.
- Mindig jelezd, ha kanyarodsz, még a bringaúton is!
- A kerékpárút sem csak a miénk, egymás mellett lehetőleg ne tekerj még az országos cimboráddal sem, ugyanis nemcsak szemből jöhetnek, de hátulról is érkezhetnek, előzhetnek más kerekesek.
- Ha nagyon szükséges a járdán tekerned, azt legfeljebb 10 km/h sebességgel tedd, és a gyalogosokat ne zavard. Te térj ki, ne azt várd, hogy ők fognak.
- Ha nem a bringádat tolva, hanem nyeregben haladsz át a zebrán, légy tudatában, hogy nem vonatkozik rád a gyalogosnak járó elsőbbség. A gyalogosokat ilyenkor se zavard.
- Az első lámpád lehetőleg ne villogjon, borzalmasan zavaró tud lenni a szembejövő számára.
Túrán:
- Indulj ki abból, hogy más is szeretne túrázni. Azt az elvet kövesd, hogy a természetben mindenki elfér egymás mellett.
- A turistákra, különösen a gyerekekre és az idősekre nagyon figyelj. Mellettük óvatosan haladj! Keskeny ösvényen akár állj is meg!
- Ne szemetelj!
- Ne térj le az ösvényről, és ne tekerj ott, ahol tilos.
A versenyen:
- Időben állj be a neked megfelelő rajthelyre, ne indítás előtt két másodperccel emeld be oldalról a gépedet, mert az nem túl sportszerű. Egyes versenyeken ezt kizárással is büntethetik.
- A verseny hevében ne veszélyeztess másokat, főleg ne a rutintalanabbakat.
- Ha előzöl, az előtted lévő számára jól hallható kiáltással jelezd, hogy merről fogod megkerülni („Balról!” / „Jobbról!”)
- Felesleges kiabálni, veszekedni, sporttársakat szidalmazni, akárki is legyen a hibás, a dobogón kívüli helyezések esetén pedig még értelmetlen is.
- Nem ördögtől való dolog a frissítő személyzetnek megköszönni a segítséget/kiszolgálást.
- Ne szemetelj! Környezetszennyező, ráadásul csúnya látvány az eldobott kulacsok, energiazselés tasakok, csomagolópapírok, lyukas belsők kupaca az erdőben.
- Ha látod, hogy valaki segítségre szorul, állj meg, és ha tudsz, segíts neki. Nem az olimpiai érmed múlik rajta, de nagy valószínűséggel még csak nem is a dobogós helyezésed.