A repülő apáca már 91 esztendős

Marion Irvine október 19-én ünnepli születésnapját, de híresebb arról, hogy 54 évesen lehetőséget kapott az olimpiai válogatón, hogy esetleg elindulhasson az 1984-es Los Angeles-i játékoson.

Pluszkilókkal küzdő, cigarettázó apácából olimpiáért küzdő futó?

Marion Irvine, ismertebb nevén a repülő apáca 48 esztendősen kezdett el futni, hogy hat évvel később (1984), a Los Angeles-i olimpiai részvételért küzdjön több mint kétszáz sorstársával.

Pedig a 91. életévét hétfőn, október 19-én betöltő nő egészen máshogyan tervezte az életét, fiatalon Domonkos-rendi apáca lett, aztán több mint húsz évig tanított és élte szelíd, Istennek szentelt életét.

Aztán 1978. május 31-én minden megváltozott, mivel éppen az Emlékezet napján elkezdett futni. Kevés helyen jegyezték meg róla, de a Salty Running igen, hogy olykor bizony több mint száz kilót nyomott, elszívott napi két doboz cigarettát, és sokat ült. Unokahúga, Jill nem figyelte tétlenül nagynénje önpusztító életmódját, és mozgásra biztatta.

 

Illusztráció. Fotó: Filippo Monteforte/AFP

 

Először úszással próbálkozott, de az nem hatott rá eléggé, ellenben az a bizonyos Emlékezet napi futás. Igaz, előzetesen az sem tetszett neki.

„Láttam őket izzadni, és nem tűnt szórakoztatónak a futás” – fogalmazott 1984-ben a Pittsburg Post-Gazette-nek.

A nagy melegben egyébként javarészt sétált, de célba érkezéskor azt érezte, hogy ismét elindulna. Lassan felfedezte különleges ajándékát, a gyorsaságát, szóval futott, napról napra egyre többet. Amikor Jill a barátaival készült a maratonikra, a nagynéni is – 1980-ban teljesítette az elsőt (Avenue of the Giants, 3:01). Fizikailag hatalmas változáson ment át, ráadásul a futás aranykorszakának izgalmas szereplője lett.

Akkortájt sokan mai szemmel nézve már-már megmosolyogtató amatőrséggel edzettek. Keveset tudtak a maratonihoz is szükséges gyorsító munkáról, a hidratálásról, a táplálékkiegészítésről, és futás közben nem ittak. Marion Irvine a legendás új-zélandi edző, Arthur Lydiard könyvéből tanult és fejlesztette magát, de nem bírt leállni, mindig több kilométert futott, mint amennyit a szakkönyv javasolt. Heti 80 mérföldeket tett meg (1 mérföld 1.609 km), előfordult, hogy reggel négykor, a hajnali imádság előtt húzott cipőt, délutánonként pedig a tanítás miatt nem is futott. Aztán 1983-ra, 53 esztendősen eljutott oda, hogy évente négy-öt maratonit teljesítsen, ekkortájt már edző segítette a munkáját.

Az apáca futni akart, gyorsan és mindig, csak a teste szabott határt: egyszer nem fejezte be a versenyt, ekkor értette meg, hogy trénere mindent megtesz, és hallgatnia kell rá, amikor a hosszú futásokon kívül pályaedzést is kér.

A California Nemzetközi Maratonit 1983 decemberében rendezték meg Sacramentóban, amelyen az akkori legjobbján nagyjából öt percet javítva 2:51:01-gyel ért célba, így 15 másodperccel a szintidőn belül kiharcolta a részvételt az 1984 májusi olimpiai válogatóra. Teljesítményével persze korosztályos rekordot döntött, ahogyan pályafutása során oly sokszor. Akkortájt 2:22:43 volt a női világcsúcs, és a női maratoni versenyszáma pedig éppen 1984-ben került az olimpia programjára.

Az olimpiai válogatón 268 női versenyző indult, természetesen Marion nővér volt a legidősebb.

„Nem nyerhetek, de itt vagyok, mert megtiszteltetés a legjobbakkal rajthoz állni” – idézte őt a verseny előtt a Pittsburgh Post-Gazette.

Bár 2:48-as időben reménykedett, a 2:52:02 a 131. helyre volt jó, és nem jutott ki a játékokra. Marion Irvine nem érzett csalódottságot, mert tudta, neki a válogató az olimpia. Fájdalom, az őt az úton elindító unokahúg mindezt nem élhette meg, mert 1982-ben autóbalesetben elhunyt.

Marion nővér 1993-ig versenyszerűen futott, egy félmaratoni után parancsolt megálljt magának, később pedig aktivistaként keményen küzdött például a halálbüntetés és az iraki háború ellen. A hétfőn 91. születésnapját ünneplő asszony tíz évvel ezelőtt arról beszélt a Runner’s Worldnek, hogy egészségügyi problémák miatt egy ideje már nem fut mindennap, sétával tartja karban magát, bár egyes hírek szerint még 87 évesen is részt vett az El Caminón.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Pókember jelmezben mászott sziklát a brit erősember
Becsempészett motivációs rajz, extrém kihívások, pályacsúcs – Erős Tibor első 24 órás versenye
A futás miatt a Bükkhöz közel költözött, azóta jelentős versenyeken remekel
Lemma először nyert, Obiri címet védett Bostonban
Megvannak a hazai bajnokok, jöhet a világbajnokság

Videók

A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon
Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb
Mikor méterek döntenek életről és halálról: több mint százzal siklott át két épület között

Hegymászás

Varga Csaba az utolsó nyolcezresre indult, amelynek csúcsán még nem álltak magyarok
A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk
Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.