Hatezer méteres szintemelkedés francia hengerrel és magyar teljesítőkkel

A hegyi- és terepfutó-világbajnokságon érvényesült a papírforma, azok nyertek, akik általában nyerni szoktak.

Ausztria rendezte a 2023-as hegyi- és terepfutó-világbajnokságot, amely önmagában is nívós esemény, hiszen a szervezők hatvan ország 1400 indulóját várták, csaknem ötmillió euró volt a költségvetés, és az augusztusi budapesti világbajnokság lebonyolításában érdekelt nemzetközi szövetség, a World Athletics égisze alá tartozott.

Innsbruck és Stubai a beszámolók szerint remek világbajnokság házigazdája volt. A 2007 óta íródó történetben ez volt a tizenegyedik vb, a legutóbbihoz hasonlóan ismét két távon, 45 és 86 kilométeren rendezték a versenyeket.

Az eddigi viadalok elképesztő francia fölényt hoztak, főleg a hölgyeknél, ahol hét aranyérmet vittek haza, de a francia urak is behúztak már három világbajnoki elsőséget.

Nos, most sem született különösebb meglepetés, ha a győztesek nemzetiségét nézzük. Talán a férfiak hosszabb távú versenyén volt váratlan a győztes személye, hiszen sokan az olasz Andreas Reiterer sikerét várták, aki a viadal felénél már hatperces előnyt szerzett. Később azonban visszaesett, a mindössze 23 esztendős francia Benjamin Roubiol beérte, és megnyerte a vb-t. A hölgyeknél 86 kilométeren Marion Delespierre nyert, 45 kilométeren pedig Clementine Geoffray, így tehát a franciák most is taroltak, egyedüliként a férfiak rövid távján a norvég Stian Angermund tudott „a világ többi részéhez” tartozó elsőséget felmutatni. (Nemrég írtunk a norvég sportolók, főként atléták remekléséről, az immár kétszeres bajnok Angermund is helyet követelhet majd magának a legjobbak rangsorában.)

Természetesen a magyarok is ott voltak a világbajnokságon. Herczog Andrásról (fenti képünk egy korábbi versenyen készült) a vb előtt írtunk hosszabban, ő a 94. helyen végzett a hosszabb távon, Őri Miklós a 61., Kovács Dávid a 100. helyen zárt, a hölgyeknél Tiricz Irén 44. lett, Paál Emőke pedig az UltraFutókOldala szerint gyomorproblémák miatt adta fel a versenyt. A 45 kilométeres távot Prokopp Erzsébet a 90., Gergely Petra a 98., illetve Vásárhelyi Máté a 85., Dalos Máté a 120., Pelsőczy Attila a 151. helyen teljesítette, Csiszár Vivien és Poór Brigitta pedig a lecsapó vihar miatt már nem tudta befejezni a tervezettnél korábban beszüntetett eseményt.

A célba érkezők pedig igazán elégedettek lehettek magukkal, hiszen nem árt tudni az az „apróságot”, hogy a rövidebb távon háromezer, a hosszabb versenyen hatezer méter volt a szintemelkedés.

Nyitó kép: WMTRC/Facebook