Kemény követelmények a pekingi maratonin, de már Kínában is van futóélet

Európai szemmel már furcsa a koronavírus-szigor, a lényeg azonban, hogy a kedvező tapasztalatok után Sanghai is készülhet.

Végre Kína is kezd magához térni a koronavírus okozta sokkból, már ami a sporteseményeket illeti, hiszen bár még mindig rendkívül szigorúan vesznek minden egyes Covid-gyanút a hatóságok, legalább a népszerű pekingi maratonit már megrendezték. Legutóbb 2019-ben rajtolhatott el a verseny, egy évvel később esély sem volt, tavaly pedig már meg akarták tartani, de az újabb fertőzések miatt akkor is elmaradt az esemény.

Ezúttal nagyon készültek a pekingiek: bizony szó szerint a pekingiek, hiszen néhány meghívott futón kívül csak a főváros lakói nevezhettek.

Összesen harmincezren indulhattak el, sokan nemcsak a rajtvonalon és a célban, hanem futás közben is maszkot viseltek – persze ez Kínában nem annyira meglepő, például a 2014-es maratoni alatt is sokan húztak maszkot, igaz, akkoriban még elsősorban a szmog miatt. Most a koronavírus volt a legyőzendő ellenfél, és a szervezők mindent megtettek, hogy a minimálisra csökkentsék a fertőzés veszélyét: csakis beoltott emberek indulhattak, egy héttel a verseny előtt nem hagyhatták el Pekinget, ráadásul a rajt előtti napon még teszteltetniük is kellett. Európai vagy amerikai versenyeken ilyesmiről ma már szerencsére nincs szó, Kínában más a helyzet, de azért beindulhatott a futóélet.

Olyannyira, hogy a sikeres pekingi esemény zöld utat jelenthet a november végén Sanghajban tervezett maratoninak is.

A pekingi versenyt 1981 óta rendezik meg, hagyományosan a Tienanmen térről indul, és csak a maratoni távra lehet nevezni. A legérdekesebb sztori 2005-ből való: Benson Kipchumba Cherono elsőként ért célba a férfiaknál, de kiderült, hogy a verseny hajrájában rossz felé irányították, így 800 méterrel kevesebbet futott, mint kellett volna. James Moiben futotta végig leggyorsabban a teljes pályát, ám rövid tanakodás után mégis Cheronót hirdették ki győztesnek, hiszen az utolsó „közös” pontjuknál jelentős előnnyel vezetett Moibennel szemben. Az idei viadalon a kazah származású, de kínai színekben versenyző Anubaike Kuvan nyert a férfiaknál, honfitársa, Hszia Jü-jü lett a leggyorsabb nő.