Nehéz hétezres csúcsokra indul Klein Dávid és Kerekes Bence

Környezettudatos mászás előtt: a a magyarok szándéka, hogy minden szemét valóban lekerüljön a hegyről.

Klein Dávid 35 éve mászik, és már négy nyolcezres hegy csúcsán állt. Kerekes Bence tavaly a válogatott tagjaként társaival a világon elsőként érte el az 5984 méteres Bondit Peak csúcsát Pakisztánban. A páros május 27-én egy új, különleges kihívásra készül a pakisztáni-afgán határon. Technikailag nehéz hat- és hétezres csúcsokkal próbálkoznak tiszta, „alpin” stílusban. A BWT Hindukus Expedíció kalandjait a közösségi médiában is nyomon lehet majd követni, írja közleményében a szervező.

„A hegymászókról mindenkiben az a kép jelenik meg elsőre, ahogyan ezek a tiszta lelkű emberek csillogó szemmel állnak a hegycsúcson és a messzeségbe révednek – mondta Klein Dávid (nyitó képünkön) a BWT nemrég megrendezett bemutatóján. – Ezzel szemben közelről már kevésbé idillikus a kép. Az utóbbi huszonöt-harminc évben a Himalájában rengeteg turista jelent meg, akik serpák hadával, oxigénpalackokkal érkeznek. Az általuk termelt szemét eltakarítása megoldatlan feladat.”

Kerekes Bence a tavalyi siker után még magasabb hegyekre indul

Mit is jelent ez? Főszezonban nem ritka, hogy sorbaállás van a népszerű nyolcezresek normál útjain. A rengeteg ember rengeteg szemetet is jelent. A helyiek ugyan igyekeznek változást elérni – például kauciót kell fizetni az államnak, amit csak akkor kapnak vissza a résztvevők, ha lehozzák a szemetet az alaptáborból –, a szabályokat azonban gyakran kijátsszák. Változás csak akkor érhető el, ha a mászókban megvan erre a szilárd elhatározás.

„Az a túra, amire most készülünk, igazi minimalista alpinizmus lesz – folytatta Klein Dávid. – Nem használunk rögzített kötelet, oxigénpalackot, és olyan helyi ügynökséget választottunk, amely vállalta, hogy az összes szemetet lehozza. Mi személyesen pedig ottmaradunk és ellenőrizzük, hogy ez valóban megtörténik-e.”

Az osztrák központú cég bolygónkat és mindannyiunkat támogatja innovatív és fenntartható vízkezelő megoldásaival már több mint 30 éve, szem előtt tartva az életelixírt jelentő víz lehető legoptimálisabb és leghatékonyabb kezelését a környezet terhelésének minimalizálásával.

Nemrég véleménycikkünkben mi is érintettük a hegymászók egyik jelentős problémáját, a szemetelést.

These might interest you

Comments

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Kis híján elájult az élen, de erőt vett magán, és ezüstérmet nyert az UTT-n
Az erdélyi tavaszból egy ezüstéremmel érkezett meg az andorrai nyárba
Felszabadultság, nyugalom, kikapcsolódás – ilyen volt a Balaton-átevezés
Szürreális látomásai voltak, de a vártnál gyorsabban teljesítette a Kazinczy 200-at
Sok energiát vesztett, felborult a vízháztartása, mégis sikerült a második helyen végeznie

Videók

Íme a bizonyíték: ésszel és erővel a fizika törvényei is legyőzhetőek
Ha szeret falat vagy sziklát mászni, akkor ez az ön bakancslistás kihívása!
Mustang Wanted: a bajkeverő, aki szerint a felhőkarcoló-mászás is extrém sport

Hegymászás

Ki lesz az első? A dicsőség hajszolása tragédiába torkollt a Matterhornon
A Magas-Tátra gyönyörű, de veszélyes kihívása profiknak: a Sas-út (videóval)
Irány kétezer fölé! Hegyet másztak és a csúcson jártak a Real Madrid játékosai

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

Öt csodálatos túraútvonal, amelyek néhány óra alatt teljesíthetők
8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.