Történelmi norvég siker a rendhagyó helyszínen rendezett Ironman-vb-n

A férfiaknál a norvég Kristian Blummenfelt, a nőknél – ötödször – a svájci Daniela Ryf győzött a kivételesen Utahban rendezett Ironman-világbajnokságon. Eközben a világ egy másik távoli szegletében szép magyar triatloneredmények születtek.

Bizonyos szempontból történelmi Ironman-világbajnokságot rendeztek, hiszen ezúttal Utah-ban álltak rajthoz a legjobb triatlonosok. Mint az NBC Sports írja, a helyszín hagyományosan Hawaii (1978), és azon belül 1981 óta Kailua-Kona, ám 2020-ban és 2021-ben a koronavírus-járvány meghiúsította a rendezést.

Az idén októberben már otthont ad az eseménynek a varázslatos sziget, viszont még tavaly szeptemberben bejelentették, hogy a 2021-es eseményt csak úgy tudják pótolni 2022-ben, ha ezúttal más lesz a helyszín. Így aztán kivételesen St. George (Utah) a rendező, majd október 6–8-án már a megszokott helyszínen küzd a sportág elitje.

A teljes távú versenyen 3.8 km úszás, 180 km kerékpározás és a maratoni táv, azaz 41.195 km futás várt az indulókra, s a viadal történelmi eredményeket hozott.

A norvég Kristian Blummenfelt lett az első sportoló, aki olimpiai bajnoki címet és Ironman-világbajnokságot tudott nyerni egy év alatt, hiszen tavaly nyáron Tokióban is ő diadalmaskodott (igaz, az a verseny a magyaroknak inkább Bicsák Bence elképesztő hetedik helye miatt lehet emlékezetes).

Egyébként korábban egyetlen sportoló volt képes behúzni mindkét eseményt (ne felejtsük, az olimpiai táv 1.5 km úszást, 40 km kerékpározást és 10 kilométer futást jelent), a német Jan Frodeno, ám nála hét év telt el a két siker között. Ő ezúttal Achilles-ín-sérülés miatt – több sportági csillaghoz hasonlóan – hiányzott a vb-ről.

A 28 éves Blummenfelt 7:49:16-os eredménnyel megszerzett aranyérme nemcsak a duplázás miatt különleges, hanem mert a belga Luc Van Lierde 1996-os diadala óta az első férfi, aki bemutatkozóként győzött az Ironman-vb-n. A kerékpárosszakasz befejezése után még 4:23-mal le volt maradva, ám később könnyedén ledolgozta a hátrányát, és 2:38:01-es maratonit teljesített a nagy melegben.

Eközben a nőknél a 34 éves svájci Daniela Ryf már-már szokásos módon, ötödször győzött, magabiztosan előzte meg a brit Kat Matthewst, így az örökranglistán már a harmadik helyen áll zimbabwei-amerikai Paula Newby-Fraser (nyolc) és honfitársa, Natascha Badmann (hat) mögött.

IRONMAN-VILÁGBAJNOKSÁG, ST. GEORGE (UTAH, EGYESÜLT ÁLLAMOK)