Rangerek, előre!

Csaknem 25 ezer kilométernyi turistaút hálózza be hazánkat. A szám nem csak első hallásra tűnik soknak (egyik környező országban sincs ennyi), és nem is könnyű kibogozni a rengeteg egymásba fonódó útvonalat. Archív cikkünk.

 

Azért is jelent nehézséget a hatalmas úthálózat rendszerezése, mert meglehetősen egyenetlenül alakult ki, ugyanis amíg az északi tájakon jelzett utak átláthatatlan gombolyagra hasonlítanak, az ország más területein egyáltalán jelzéseket is csak elvétve találunk.

A helyzeten az sem javít, hogy a sűrűn jelzett részeknél a különböző színekkel (piros, zöld, kék) felfestett utak is találkoznak, s korántsem biztos, hogy mindegyiknek van létjogosultsága.

A Magyar Természetjáró Szövetségnél már felvetődött a bejegyzett vonalak felülvizsgálata, csakhogy ennek a kivitelezése egyelőre gyakorlati akadályokba ütközik: a 25 ezer kilométer túl sok ahhoz, hogy egyszerre átvizsgálható legyen, s korántsem biztos, hogy a januárban szemrevételezett útvonal decemberben is pontosan ugyanott húzódik. Így pedig lehetetlen egységes adatbázist készíteni.

Hobbitúrázóknak és profiknak is nagy segítség a kiépített és jól jelzett út

Nem mondhatjuk, hogy egyszerű, néhány napos procedúra lenne bejegyzett turistaútvonalat létrehozni hazánkban, a kinézett szakasznak több követelménynek is meg kell felelnie. Először megvizsgálják, milyen célt szolgál majd, honnan hová vezetne, mennyire esik közel lakott területhez, valamint melyik felügyelethez vagy erdészethez tartozik. Ezután megnézik, hogy a lehetséges útvonal milyen védettségű területen halad át, majd a helyi önkormányzat engedélye is szükséges. Ha minden feltétel teljesül, az MTSZ megadhatja az engedélyt a festésre, hogy az útvonalat a megfelelő módon jelezhessék.

Hogy miért fontos végigmenni ezen a fáradságos folyamaton?

A festés megjelenésével a túrázókat a tulajdonos legfeljebb csak ideiglenesen korlátozhatja (pl. fakitermelés, vadászat) abban, hogy áthaladjanak az adott területen, egyébként szabadon közlekedhetnek. Nagy kérdés persze, hogy a jelenleg bejegyzett területeken valóban minden engedély rendelkezésre áll-e, a tervezett felülvizsgálat során ezeket is alaposabban átvilágítanák.

Az engedélyek megszerzésével és a jelzések felfestésével ugyanakkor korántsem tekinthető véglegesnek a turistaút, ugyanis folyamatosan vizsgálják.

Az Országos Kéktúrára az MTSZ már kifejlesztette a rangerhálózatot: minden területnek van felügyelője, aki bizonyos időszakonként végigjárja saját szakaszát, és megfelelő módon intézkedik, ha probléma vetődik fel. A szövetség célja, hogy ezt a rendszert valamennyi turistaútvonalra kiterjessze, csak hát ehhez előbb pontos adatokat kellene kapni a hálózatról. Persze az Országos Kéktúrán kívül eső utak sincsenek elhanyagolva, ám állandó felügyelet híján többnyire a különböző portálokon érkező bejelentések, valamint az erdészetek jelzése révén lehet értesülni az esetleges gondokról. A beérkező információk után az MTSZ hitelesítheti a bejelentést, majd megteszi a szükséges lépéseket a megoldás érdekében.

A 25 ezer kilométernyi szakasz felügyelete tehát nem egyszerű feladat, és amíg nem sikerül átfogó rajzot készíteni az utakról, tanácsos úgy kezelni a különböző turistautakat jelző térképeket, mint a kalózesküt: útmutatásként, nem pedig szentírásként.

(Megjelent a Túrázás magazinban 2016-ban.)

Csak profi festőkkel!

Nemcsak a szépművészeti alkotásoknál van jelentősége az ecsetkezelés pontosságának. A turistajelzések felfestését az MTSZ felügyeli, és a követelményeket folyamatosan továbbítja az illetékes szakosztályoknak. A korábbi években a jelzésfestés mestersége hagyományosan a szakosztályokban öröklődött, esetleg apáról fiúra szállt.
Manapság azonban sokan szeretnének részt venni a munkálatokban, ugyanakkor a normákkal és az elvárásokkal mindenkinek tisztában kell lennie. Az engedélyek megszerzése után jogilag nem lehet megtiltani a festést, ám ha nem szabályosan készülnek el a jelzések, az MTSZ figyelmen kívül hagyhatja az útvonalat.

 

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Tekerj otthon, sportolj akár esőben is
Idén is minden adva volt a jó élményhez a Vivicittán
Edzeni legalább annyira szeret, mint versenyezni, nagy célokat tűzött ki maga elé az évre
23 569 résztvevő és magyar győzelmek a 39. Telekom Vivicittán
Végig azt hallgatta, hogy a negyedik helyen halad, ám magabiztosan győzött a VTM-en

Videók

Mint egy sosem látott világ: merülés a jég alá, egyetlen mély levegővel
A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon
Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb

Hegymászás

Varga Csaba az utolsó nyolcezresre indult, amelynek csúcsán még nem álltak magyarok
A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk
Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.