Kérdések és válaszok az El Caminóról

A Szent Jakab-zarándokút teljesítése sokak bakancslistáján szerepel. Lindsey Cowie a leggyakrabban felmerülő kérdésekre válaszol, amelyek segítenek eldönteni, mikor állunk készen, és mi vár ránk az úton.

Az El Camino, más néven Szent Jakab-zarándokút a világ egyik legnépszerűbb túraútvonala. Kollégánk tavaly végigjárta és beszámolót írt róla (első rész, második rész, harmadik rész), de ha nagyon kezdők vagyunk a témában, érdemes elolvasni a túra Wikipedia-oldalát is. Lindsey Cowie, egy ismert youtuber is teljesítette az El Caminót, mi több, videókat is töltött fel róla csatornájára. Az alábbiakban azokra a kérdésekre ad választ, amelyekkel a leggyakrabban megkeresik:

Kell tudnom spanyolul, ha el szeretnék indulni?
Egyáltalán nem. Több százezer ember teljesítette már az El Caminót, aki egy szót sem beszélt spanyolul. Persze sokat segíthet, ha van egy alapszókincsünk a vásárláshoz, szállásfoglaláshoz, vagy amikor útba igazítást kérünk. Gördülékenyebbé teszi a kinn tartózkodást.

Végig nekem kell cipelnem a hátizsákomat az úton?
Nem feltétlenül. Léteznek szolgáltatások, amelyeknek köszönhetően hátizsákunkat egyik helyről a másikra szállítják. Szabadon eldönthetjük, áldozunk-e rá pénzt. Ez a kis extra segítség különösen hasznos lehet akkor, ha megsérülnénk vagy nagyon elfáradnánk, és szeretnénk egy-két lazább napot.

Mit egyek az El Caminón?
A szállások általában nyújtanak ellátást, így nem kell magunkkal cipelnünk egy komplett gázsütőt. A menü általában tésztából, salátából, levesből, raguból, halból és némi desszertből áll. De ha kedvünk van hozzá, némely helyen nyugodtan használhatjuk a konyhát, és ha beszerezzük az alapanyagokat, elkészíthetjük, amire nagyon vágyunk.

Mennyire kell edzeni az útra, milyen fittnek kell lenni, hogy elindulhassak?
Nincsen konkrét válasz erre a kérdésre, mindenkinek magának kell éreznie, mikor áll készen. Természetesen sokat segít, ha egyébként is rendszeresen túrázunk, izmaink hozzá vannak szokva bizonyos fokú terheléshez, és nem a fotelből felállva indulunk el. A túra során várható körülményeket nehéz reprodukálni, de minél jobban rákészülünk, annál kevésbé lesznek problémáink. Betört cipő nélkül amúgy sem szabad nekifogni.

Nők egyedül is elindulhatnak a túrán, vagy inkább baráti társasággal menjenek?
Saját tapasztalatból mondom, hogy nyugodtan neki lehet vágni egyedül is. Rengeteg embert megismersz a túrán, csatlakozhatsz bárkihez, de mehetsz egyedül is. Ez az egyik legbiztonságosabb hosszútávú útvonal, amit nőként egyedül is nyugodtan be lehet járni. Én végig nagyon kellemesen éreztem magam.

Az út néha szarvasmarhák között vezet

Mekkora hátizsákot válasszak?
Ez teljesen egyénfüggő, amire figyelni kell, az a hátizsák illeszkedése. Mindenképp kényelmes legyen a viselése. Az átlagos méret 35-40 liter, de ettől el lehet térni. Arra érdemes még figyelni, hogy ne legyen túlzottan nehéz.

Kell vinnem hálózsákot magammal?
Nem szükséges. Persze lehet, de végig pluszterhet jelent, kényelmetlen a cipelése. Bárhol szállunk meg, jó körülményeket találunk.

Mi a helyzet az ágyi poloskákkal?
Sajnos előfordulhat bármelyik szálláshelyen. Annyi ember járja végig az El Caminót, hogy ezt nem is lehet nagyon kivédeni. A poloskák főként a nyári hónapokban aktívak, június és szeptember között kell velük számolni. Én áprilisban és májusban mentem, nem tapasztaltam semmilyen kellemetlenséget. Ha biztosra akarunk menni, olvassunk utána, mit kell tenni a biztos védekezés érdekében.

Vegetáriánusként vagy vegánként is tudok mit enni?
Spanyolországban szinte ismeretlen a vegetarianizmus. Ha egy átlagos vendéglőnél húsmentes ételt kérsz, csirkét vagy halat hoznak. Vegetáriánusként vagy vegánként jobban járunk, ha magunknak gondoskodunk az ételről. Spanyolország húsimádó hely. Ez van.

Milyen az időjárás?
Áprilisban sok az eső, de meleg is lehet. Májusban nagy a forróság, éjszaka azonban lehűlhet az idő. Sőt, jártam olyan helyen, ahol még hó is volt. A nyár a kánikuláé, de azért mindig legyen nálunk hosszú ujjú ruházat a hűvösebb, esősebb időszakokra és az éjszakákra.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Ezek is érdekelhetnek

Hozzászólások

Kövess minket a Facebookon!

AJÁNLÓ

Friss

Schwarzenegger elárulta, szerinte hogyan élhetünk hosszú ideig
Mint egy sosem látott világ: merülés a jég alá, egyetlen mély levegővel
Pókember-jelmezben mászott sziklát a brit erősember
Becsempészett motivációs rajz, extrém kihívások, pályacsúcs – Erős Tibor első 24 órás versenye
A futás miatt a Bükkhöz közel költözött, azóta jelentős versenyeken remekel

Videók

A rendőrök biztos nem örülnek neki, de így is át lehet bringázni egy hídon
Ha a vadvízi kajakozásnak vannak fokozatai, akkor ez a legerősebb
Mikor méterek döntenek életről és halálról: több mint százzal siklott át két épület között

Hegymászás

Varga Csaba az utolsó nyolcezresre indult, amelynek csúcsán még nem álltak magyarok
A Mount Everest első nagy tragédiája, amelyből semmit sem tanultunk
Amikor még a kaland volt a lényeg: egy könyv, ami közelebb hozza a hegymászást

Receptsarok

Paleo citromtorta
Egyszerű zöldséges tészta
Zöldségleves húsgombóccal

Ausztria

8 tipp az éjszakai baglyoknak
Tekerni, feltöltődni, jót enni! – így lesz teljes a nagy tókerülés
A magasság mámora: 14 lenyűgöző látnivaló a magyar határ mellett
Csodálatos panoráma Majomheggyel és sasreptetéssel
A világ legfélelmetesebb túrája: ki mer felmenni ezen a létrán?

Fallabda

Jótékony célú nevezés fallabdában
Irány a fallabdapálya!
Fallabda: nem olcsó, cserébe élvezetes

Horgászat

Jimmy Carter: emlékezetes horgászatok
Nagy fogások: Beckham lazaca, Ibra csukája
Huszonhat tonna ponty a Balatonból
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.